Canadian National XC Championships

Age Group Results

November 26, 2016


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing


Men: 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84
Women: 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Masters 8k

Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica Sheppard Muskoka Algonquin Runners 435 33 131 36:53.4 36:53.4
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Travis Cummings St. Timonthy's Thunder Jr/Sr High School 711 31 36 29:45.0 29:45.0
2 Benjamin Burr LONDON RUNNER DISTANCE CLUB 356 32 53 30:24.3 30:24.3
3 Daniel Bach Unattached Ontario 828 31 55 30:34.6 30:34.6
4 Michael MacDonald Iron Stride 245 33 88 32:27.7 32:27.7
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Genevieve Shurtleff Kalenjins 261 39 59 30:54.8 30:54.8
2 Nicki Haugan UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 809 39 64 31:03.5 31:03.5
3 Mary Unsworth Muskoka Algonquin Runners 437 38 76 31:44.8 31:44.8
4 Carrie Byer NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 445 37 92 32:43.9 32:43.9
5 Alana Bonner Club de coureurs Boréal 143 36 135 37:08.6 37:08.6
6 Darla Coles Muskoka Algonquin Runners 430 37 140 37:39.4 37:39.4
7 Sharon Bennett Muskoka Algonquin Runners 428 38 141 37:45.6 37:45.6
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Napier UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 813 38 14 28:28.3 28:28.3
2 Samuel Tousignant Kalenjins 263 37 16 28:35.5 28:35.5
3 Matthew Norminton RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 642 39 19 28:43.6 28:43.6
4 Andrew Lockwood Unattached Ontario 856 36 21 28:59.1 28:59.1
5 Nick Cosman ONTARIO MASTERS ATHLETICS 515 35 24 29:01.7 29:01.7
6 Robin Richard-Campeau Kalenjins 259 37 25 29:01.7 29:01.7
7 Michael Bianchi Unattached Ontario 831 37 26 29:04.3 29:04.3
8 Ross Bain Unattached Ontario 829 36 28 29:07.9 29:07.9
9 John Lofranco McGill Olympic Club 422 39 31 29:16.9 29:16.9
10 Tim Gillespie Iron Stride 846 39 33 29:32.8 29:32.8
11 Sofiane Tayane A.T.P athlétisme 46 37 37 29:47.5 29:47.5
12 Sheldon Cooper Unattached Ontario 838 35 48 30:18.3 30:18.3
13 Joel Clarke-Ames Unattached Ontario 837 35 54 30:30.0 30:30.0
14 Greg King Unattached Ontario 852 35 130 36:52.7 36:52.7
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Seanna Robinson MB Performance 415 41 70 31:24.9 31:24.9
2 Donna Mae Robins ONTARIO MASTERS ATHLETICS 525 40 73 31:34.8 31:34.8
3 Michelle Clarke Longboat Roadrunners 392 42 84 32:05.9 32:05.9
4 Cora Yin Unattached Ontario 880 41 119 35:48.7 35:48.7
5 Annie Riel ONTARIO MASTERS ATHLETICS 524 42 132 36:57.4 36:57.4
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeremiah Ziak UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 817 40 1 25:47.2 25:47.2
2 Graham Cocksedge UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 804 43 2 26:06.4 26:06.4
3 Predrag Mladenovic Unattached Ontario 859 44 3 26:53.9 26:53.9
4 Brian Torrance LAKEHEAD RUNNING 283 40 4 27:06.2 27:06.2
5 Dave Tepper NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 486 41 7 27:44.3 27:44.3
6 Kevin Beatty ONTARIO MASTERS ATHLETICS 994 40 11 28:08.6 28:08.6
7 Pascal Renard TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 769 41 12 28:13.1 28:13.1
8 Jamie Labrosse LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 302 44 15 28:34.3 28:34.3
9 Jeramie Carbonaro Muskoka Algonquin Runners 429 42 20 28:43.8 28:43.8
10 Michael Tickner LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 314 43 27 29:04.3 29:04.3
11 Matthew Stanley Unattached Ontario 871 41 30 29:12.5 29:12.5
12 Kip Sigsworth LAKEHEAD RUNNING 281 42 38 29:52.9 29:52.9
13 Savvas Frantzeskos Iron Stride 244 42 41 30:05.4 30:05.4
14 Jeremy Walsh LONDON RUNNER DISTANCE CLUB 366 41 43 30:07.8 30:07.8
15 Jonathan MacGavock LAKEHEAD RUNNING 277 41 50 30:20.8 30:20.8
16 Jeffery Lapierre PHYSI-KULT KINGSTON 589 44 51 30:20.8 30:20.8
17 Paul Felix Unattached Ontario 844 41 62 31:02.9 31:02.9
18 Gerardo Reyes Longboat Roadrunners 400 41 77 31:46.0 31:46.0
19 Trevor Davies ONTARIO MASTERS ATHLETICS 516 43 78 31:48.8 31:48.8
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Ostic Unattached Ontario 863 48 96 33:12.7 33:12.7
2 Carrie Scace MB Performance 416 47 107 34:36.1 34:36.1
3 Leanne Shafir MB Performance 417 47 110 34:51.1 34:51.1
4 Wendy J Turner Unattached Ontario 874 49 118 35:44.7 35:44.7
5 Anke Graenert NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 459 49 144 38:39.3 38:39.3
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Derek Hackshaw NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 463 47 5 27:26.4 27:26.4
2 Craig Odermatt PRAIRIE INN HARRIERS RACING TEAM 610 46 6 27:35.5 27:35.5
3 Claude Gilbert C. A. Université Laval 85 46 8 27:52.6 27:52.6
4 Jim Seeds LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 309 47 9 27:57.8 27:57.8
5 Troy Cox Muskoka Algonquin Runners 431 49 13 28:21.3 28:21.3
6 Richard Charette OTTAWA LIONS T.F.C. 530 49 22 28:59.9 28:59.9
7 Mark Sinnige Muskoka Algonquin Runners 436 47 34 29:33.5 29:33.5
8 David Moore Unattached Ontario 860 48 35 29:34.4 29:34.4
9 John Grabher UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 807 49 40 29:55.7 29:55.7
10 Marc Molgat Cirrus de l'Outaouais 139 49 42 30:05.7 30:05.7
11 Jean-Luc Mejane McGill Olympic Club 424 45 47 30:17.0 30:17.0
12 Steve Boston NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 443 46 57 30:35.8 30:35.8
13 Corey Turnbull ONTARIO MASTERS ATHLETICS 527 45 58 30:42.8 30:42.8
14 Michael Blois K2J Fitness 252 45 60 30:58.4 30:58.4
15 Hassan Zaghry A.T.P athlétisme 47 47 67 31:16.2 31:16.2
16 Jonathan Cressman LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 295 45 71 31:30.1 31:30.1
17 Tony Marra Muskoka Algonquin Runners 434 48 82 32:03.9 32:03.9
18 Brian Hagemeier LONDON RUNNER DISTANCE CLUB 358 46 83 32:04.1 32:04.1
19 Mirco Graenert NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 462 47 87 32:27.5 32:27.5
20 Bryan Lambert ONTARIO MASTERS ATHLETICS 519 45 90 32:34.7 32:34.7
21 Robert Muir OTTAWA LIONS T.F.C. 547 48 91 32:39.7 32:39.7
22 Ian Sinclair TORONTO OLYMPIC CLUB 733 46 98 33:18.3 33:18.3
23 Jack Cook Fast Trax Run & Ski Club 201 49 111 35:10.3 35:10.3
24 Michael Mandel UNIVERSITY OF TORONTO T.C 917 47 113 35:24.1 35:24.1
25 Jon Anderson Unattached Ontario 826 49 114 35:29.5 35:29.5
26 Brian Lovshin TORONTO OLYMPIC CLUB 724 47 129 36:46.4 36:46.4
27 Wayne Ferron Longboat Roadrunners 395 49 138 37:33.4 37:33.4
28 Chris Madsen UNIVERSITY OF TORONTO T.C 916 48 139 37:34.5 37:34.5
29 Jon Krys LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 301 45 147 39:14.8 39:14.8
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Liz Maguire OTTAWA LIONS T.F.C. 544 50 68 31:20.9 31:20.9
2 Elaine Mota NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 473 51 85 32:16.2 32:16.2
3 Christine Loch Longboat Roadrunners 397 54 112 35:16.5 35:16.5
4 Debbie Bell Unattached Ontario 830 50 115 35:30.5 35:30.5
5 Joanne Armstrong Unattached Ontario 827 51 120 36:11.7 36:11.7
6 Jean Ferguson OTTAWA LIONS T.F.C. 535 52 124 36:17.5 36:17.5
7 Elaine Marchese Nomads 508 52 127 36:25.3 36:25.3
8 Jill Delane VANCOUVER FALCONS ATHLETIC CLUB 949 51 128 36:39.3 36:39.3
9 Judy Andrew Piel K2J Fitness 251 54 136 37:10.0 37:10.0
10 Nathalie Gauthier K2J Fitness 254 51 145 38:40.5 38:40.5
11 Zarah Dehnashi Unattached Ontario 843 50 146 39:14.2 39:14.2
12 Diane Pomerleau Kalenjins 257 52 148 39:20.3 39:20.3
13 Christine Ross ONTARIO MASTERS ATHLETICS 526 52 149 39:26.9 39:26.9
14 Liza Parry Longboat Roadrunners 998 50 161 42:44.5 42:44.5
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Geoff Peat NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 480 53 10 28:00.7 28:00.7
2 Tyler Ginther COASTAL TRACK CLUB 147 50 17 28:38.3 28:38.3
3 Alistair Munro MB Performance 414 50 18 28:40.5 28:40.5
4 Daniel Fiorini NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 454 54 23 29:00.2 29:00.2
5 Andrew Jones LONDON PACERS 353 50 29 29:08.6 29:08.6
6 Kevin Shields OTTAWA LIONS T.F.C. 551 50 39 29:53.1 29:53.1
7 Dave McMahon Cirrus de l'Outaouais 137 52 44 30:08.9 30:08.9
8 John Blankenship RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 634 50 45 30:10.7 30:10.7
9 Simon Rayner UNIVERSITY OF TORONTO T.C 923 52 46 30:12.6 30:12.6
10 Vince Friel NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 457 53 49 30:18.7 30:18.7
11 Michael Sherar UNIVERSITY OF TORONTO T.C 925 53 52 30:23.4 30:23.4
12 Kevin Kornelsen Indépendant 242 54 56 30:35.3 30:35.3
13 Jim Fullarton K2J Fitness 253 51 63 31:03.2 31:03.2
14 Anthony MacIsaac UNIVERSITY OF TORONTO T.C 914 52 69 31:23.7 31:23.7
15 Michael Day Unattached Ontario 841 53 72 31:31.8 31:31.8
16 Andy Blackwell MB Performance 413 51 79 31:52.3 31:52.3
17 Scott Pegrum ONTARIO MASTERS ATHLETICS 523 50 80 31:53.2 31:53.2
18 Blair Layng Unattached Ontario 855 52 81 32:00.4 32:00.4
19 John Ellis Central Toronto Athletic Club 110 51 93 32:48.6 32:48.6
20 Jeff Orchard LONDON PACERS 355 51 94 32:49.6 32:49.6
21 Bernard Thebaud Track East 765 51 95 33:09.8 33:09.8
22 Robert Blair NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 439 52 97 33:18.0 33:18.0
23 Michael Ferguson OTTAWA LIONS T.F.C. 537 52 100 33:33.7 33:33.7
24 Kevin Garlick LONDON PACERS 352 54 166 43:49.5 43:49.5
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lise Meloche Cirrus de l'Outaouais 138 56 134 37:05.2 37:05.2
2 Rita Botelho UNIVERSITY OF TORONTO T.C 896 56 137 37:25.1 37:25.1
3 Maureen Dow LONDON PACERS 348 56 163 43:00.5 43:00.5
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Deighan NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 449 56 32 29:19.3 29:19.3
2 Steven Blostein PHYSI-KULT KINGSTON 579 55 61 31:00.1 31:00.1
3 Dave Kary OTTAWA LIONS T.F.C. 542 57 65 31:06.8 31:06.8
4 Jean-Francois Fillion Cirrus de l'Outaouais 135 56 66 31:10.9 31:10.9
5 Bill Cunliffe DURHAM DRAGONS ATHLETICS 173 57 75 31:39.1 31:39.1
6 James Freemantle NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 456 58 99 33:25.5 33:25.5
7 Clive Morgan PHYSI-KULT KINGSTON 596 57 102 33:48.7 33:48.7
8 Walter Faion UNIVERSITY OF TORONTO T.C 901 56 103 34:03.9 34:03.9
9 Peter Gordon UNIVERSITY OF TORONTO T.C 905 56 105 34:17.0 34:17.0
10 Trevor Kobe Longboat Roadrunners 396 55 108 34:37.7 34:37.7
11 Brent Hutchinson BRANTFORD T.F.C. 63 59 109 34:45.1 34:45.1
12 Robert Campbell LONDON PACERS 347 57 126 36:24.1 36:24.1
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lynn Kobayashi UNIVERSITY OF TORONTO T.C 910 61 142 37:51.9 37:51.9
2 Clara Northcott UNIVERSITY OF TORONTO T.C 921 62 151 39:34.6 39:34.6
3 Corinne Krezonoski Unattached Ontario 854 62 152 40:19.6 40:19.6
4 Wendy Fraser LONDON PACERS 351 62 164 43:01.7 43:01.7
5 Nancy Konyu NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 466 61 171 51:57.9 51:57.9
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Malcolm Balk McGill Olympic Club 418 62 74 31:37.8 31:37.8
2 Bill Krezonoski Unattached Ontario 853 63 86 32:19.7 32:19.7
3 Jim Van Buskirk Unattached Ontario 875 60 101 33:35.8 33:35.8
4 Paul Carter Unattached Ontario 835 60 104 34:16.6 34:16.6
5 Bob Holmes RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 798 62 106 34:28.0 34:28.0
6 Jim Rawling Longboat Roadrunners 399 61 121 36:13.5 36:13.5
7 Boyd Whyte Unattached Ontario 878 61 122 36:13.9 36:13.9
8 Dermot Holwell ONTARIO MASTERS ATHLETICS 518 62 123 36:15.3 36:15.3
9 Gord Nelson ONTARIO MASTERS ATHLETICS 522 60 125 36:20.7 36:20.7
10 Andrew Wilkes ONTARIO MASTERS ATHLETICS 528 63 133 37:05.1 37:05.1
11 Keith Rodrigues Unattached Ontario 866 63 143 38:28.1 38:28.1
12 James Whipp Unattached Ontario 876 64 154 40:25.1 40:25.1
13 Robert Fraser LONDON PACERS 350 62 159 42:11.6 42:11.6
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Secker RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 644 65 89 32:28.8 32:28.8
2 Ted Paget NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 478 65 116 35:33.7 35:33.7
3 Don White ATHLETICS YUKON 52 66 117 35:39.6 35:39.6
4 Tim Payne NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 479 66 158 41:57.2 41:57.2
5 Gaétan Breton Sherbrooke 660 68 168 44:34.4 44:34.4
Top

Female 70 to 74

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Claire Prest Longboat Roadrunners 398 72 169 46:48.7 46:48.7
Top

Male 70 to 74

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Hugh Connolly Longboat Roadrunners 393 71 150 39:32.9 39:32.9
2 Glen Norcliffe TORONTO OLYMPIC CLUB 728 73 153 40:20.0 40:20.0
3 Tony Teddy Longboat Roadrunners 401 70 155 40:48.8 40:48.8
4 Bert De Vries Longboat Roadrunners 394 70 162 42:49.2 42:49.2
5 Chuck Edwards LONDON PACERS 349 71 165 43:20.7 43:20.7
6 Eric Magni LONDON PACERS 354 70 167 44:31.0 44:31.0
7 P. J. Marshall ONTARIO MASTERS ATHLETICS 520 74 170 51:09.7 51:09.7
Top

Male 75 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Keijo Taivassalo UNIVERSITY OF TORONTO T.C 927 77 156 41:02.0 41:02.0
2 Vern Christensen UNIVERSITY OF TORONTO T.C 898 75 157 41:52.5 41:52.5
3 Robert Moore TORONTO OLYMPIC CLUB 727 76 160 42:28.9 42:28.9
4 Michael Goodstadt Unattached Ontario 847 76 173 1:01:13.8 1:01:13.8
Top

Male 80 to 84

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Wild Unattached Ontario 879 84 172 1:00:40.1 1:00:40.1