Mt Forest XC

October 14, 2016


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Final Team Results - Boys

Grade 4 Boys

Team - Drayton

Finish Position - 1

Team Score (places): 11

Team Score (times): 24:27.9

Ave Time:8:09.3

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 156 Kyler Bowman   2 2 8:00.4 8:00.4 0:00.0
2 162 Owen Devries   4 6 8:13.5 16:14.0 0:13.1
3 182 Chad Vogel   5 11 8:13.9 24:27.9 0:13.5
4 169 Cameron Hobbs   (11) (22) 8:46.8 33:14.7 0:46.3
5 175 Preston McIntosh   (12) (34) 8:48.1 42:02.9 0:47.7
6 153 Austin Bloomberg   More Than 5   8:54.7 50:57.7 0:54.3
7 163 Wyatt Edgar   More Than 5   8:55.8 59:53.5 0:55.4
8 183 Ryan Wilkinson   More Than 5   9:25.8 1:09:19.4 1:25.4

Team - Vic Cross

Finish Position - 2

Team Score (places): 22

Team Score (times): 25:26.1

Ave Time:8:28.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 51 Lucas Callaghan   1 1 7:57.5 7:57.5 0:00.0
2 67 Graydon Lewis   8 9 8:39.5 16:37.0 0:42.0
3 55 Jakie Dixon   13 22 8:49.0 25:26.1 0:51.5
4 53 Nate Carrier   (15) (37) 8:50.1 34:16.2 0:52.6

Team - Minto

Finish Position - 3

Team Score (places): 32

Team Score (times): 26:45.3

Ave Time:8:55.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1 Nate Binkley   3 3 8:08.2 8:08.2 0:00.0
2 6 Taran Langella   10 13 8:45.2 16:53.4 0:37.0
3 8 Hunter Leith   19 32 9:51.8 26:45.3 1:43.6
4 2 Ian Cowan   (24) (56) 11:49.5 38:34.9 3:41.3
5 7 Chayse Leith   (25) (81) 12:18.1 50:53.0 4:09.9
6 15 Ethan Schouten   More Than 5   12:33.7 1:03:26.8 4:25.5

Team - Maryborough

Finish Position - 4

Team Score (places): 37

Team Score (times): 26:12.0

Ave Time:8:44.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 96 Bryce Gray   7 7 8:31.2 8:31.2 0:00.0
2 98 Brett Hiddema   14 21 8:49.4 17:20.7 0:18.1
3 91 Mark Deen   16 37 8:51.2 26:12.0 0:20.0
4 119 Austin Walters   (21) (58) 10:05.6 36:17.6 1:34.3
5 88 Porter Coverdale   (22) (80) 10:06.8 46:24.4 1:35.5

Team - Palmerston

Finish Position - 5

Team Score (places): 41

Team Score (times): 26:35.9

Ave Time:8:51.9

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 187 Riley Moore   6 6 8:19.4 8:19.4 0:00.0
2 38 Alex Voll   17 23 9:08.0 17:27.4 0:48.6
3 23 Payton Dineen   18 41 9:08.5 26:35.9 0:49.1
4 34 Reed McBeth   (20) (61) 9:55.5 36:31.4 1:36.1
5 25 Gavin Dykstra   (23) (84) 10:40.5 47:12.0 2:21.1
6 35 Hayden McIntosh   More Than 5   10:40.7 57:52.7 2:21.3

Team - Arthur

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 127 Josh Hickman   9 9 8:39.6 8:39.6 0:00.0

Final Team Results - Boys

Grade 5 Boys

Team - Drayton

Finish Position - 1

Team Score (places): 16

Team Score (times): 24:19.7

Ave Time:8:06.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 179 Parker Robinson   3 3 8:00.7 8:00.7 0:00.0
2 168 Hudson Haycock   6 9 8:09.0 16:09.7 0:08.2
3 159 Calvin Detweiler   7 16 8:10.0 24:19.7 0:09.2
4 174 Zayden Lindenschmidt   (11) (27) 8:31.9 32:51.7 0:31.2
5 167 Cruiz Graham   (14) (41) 8:32.8 41:24.6 0:32.1
6 178 Brody Post   More Than 5   9:10.3 50:34.9 1:09.6

Team - Vic Cross

Finish Position - 2

Team Score (places): 19

Team Score (times): 24:14.2

Ave Time:8:04.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 60 Nicholas Goreski   1 1 7:22.9 7:22.9 0:00.0
2 62 Austin Hibberd   8 9 8:22.3 15:45.2 0:59.4
3 75 Patrick Reid   10 19 8:29.0 24:14.2 1:06.0
4 46 Bradley Bolke   (15) (34) 8:39.3 32:53.6 1:16.4
5 65 Bradley Lantz   (20) (54) 9:29.7 42:23.4 2:06.8
6 77 Connor Romanowski   More Than 5   9:57.7 52:21.1 2:34.7
7 191 Jacob Cruse   More Than 5   10:12.3 1:02:33.4 2:49.4

Team - Palmerston

Finish Position - 3

Team Score (places): 28

Team Score (times): 24:37.7

Ave Time:8:12.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 31 Cole Kuipers   2 2 7:27.7 7:27.7 0:00.0
2 27 Quinn Habermehl   9 11 8:22.6 15:50.3 0:54.8
3 37 Clayton More   17 28 8:47.3 24:37.7 1:19.6
4 39 Kalieb Walker   (21) (49) 9:41.4 34:19.1 2:13.6

Team - Maryborough

Finish Position - 4

Team Score (places): 34

Team Score (times): 25:25.6

Ave Time:8:28.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 118 Orrin Tamlyn   5 5 8:07.0 8:07.0 0:00.0
2 93 Connor Flewwelling   13 18 8:32.6 16:39.6 0:25.6
3 90 Drew Cribbin   16 34 8:45.9 25:25.6 0:38.9
4 110 Devin Murray   (18) (52) 8:50.4 34:16.1 0:43.4
5 100 Aaron Kernoghan   (19) (71) 9:23.7 43:39.9 1:16.7
6 111 Michael Pfanner   More Than 5   10:11.8 53:51.7 2:04.8
7 92 Jack Driscoll   More Than 5   10:35.0 1:04:26.8 2:28.0
8 115 Dylan Searth   More Than 5   10:51.2 1:15:18.0 2:44.2
9 94 Ian Frey   More Than 5   11:04.5 1:26:22.5 2:57.5

Team - Minto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3 David Fehr   22 22 12:01.0 12:01.0 0:00.0

Team - Arthur

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 137 Conner Schmidt   4 4 8:05.6 8:05.6 0:00.0

Team - Kenilworth

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 145 Jacob Harder   12 12 8:32.1 8:32.1 0:00.0

Final Team Results - Boys

Grade 6 Boys

Team - Arthur

Finish Position - 1

Team Score (places): 23

Team Score (times): 25:00.4

Ave Time:8:20.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 140 Wyatt Smith   3 3 7:33.7 7:33.7 0:00.0
2 132 Evan Kaminski   9 12 8:32.5 16:06.3 0:58.7
3 133 Nicolas McLean   11 23 8:54.1 25:00.4 1:20.3
4 141 Declan Todd   (12) (35) 9:03.9 34:04.3 1:30.1
5 128 Aidan Hope   (14) (49) 9:12.1 43:16.4 1:38.3

Team - Maryborough

Finish Position - 2

Team Score (places): 29

Team Score (times): 25:49.5

Ave Time:8:36.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 97 Dawson Gray   6 6 8:08.3 8:08.3 0:00.0
2 101 Erik Kraehling   10 16 8:35.6 16:44.0 0:27.3
3 89 Tanner Coverdale   13 29 9:05.5 25:49.5 0:57.1

Team - Minto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 14 Jake Roth   7 7 8:18.2 8:18.2 0:00.0
2 16 Keagan Thompson   8 15 8:19.9 16:38.2 0:01.6

Team - Palmerston

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 188 Owen Weltz   1 1 6:53.0 6:53.0 0:00.0

Team - Vic Cross

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 52 Preston Callaghan   15 15 9:44.7 9:44.7 0:00.0

Team - Kenilworth

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 150 Chase Wagner   4 4 7:34.9 7:34.9 0:00.0
2 147 Nathan Milley   16 20 11:07.4 18:42.4 3:32.4

Team - Drayton

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 155 Jesse Bowman   2 2 7:20.9 7:20.9 0:00.0
2 170 Aiden Hume   5 7 8:07.7 15:28.6 0:46.7

Final Team Results - Boys

Grade 7 Boys

Team - Vic Cross

Finish Position - 1

Team Score (places): 10

Team Score (times): 36:10.9

Ave Time:12:03.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 64 Grey Hugli-Armstrong   1 1 11:16.7 11:16.7 0:00.0
2 192 Shane Crawford   4 5 12:22.5 23:39.2 1:05.8
3 54 Cole Dewar   5 10 12:31.7 36:10.9 1:15.0
4 68 Ian McDougall   (6) (16) 13:03.4 49:14.4 1:46.7
5 59 Lucas Fidler   (7) (23) 13:21.0 1:02:35.4 2:04.3
6 44 Nolan Andrews   More Than 5   13:34.1 1:16:09.6 2:17.4
7 72 Owen Morgan   More Than 5   14:26.1 1:30:35.7 3:09.4
8 58 Kyle Ferguson   More Than 5   18:17.0 1:48:52.8 7:00.3
9 81 Riley Wake   More Than 5   18:19.4 2:07:12.2 7:02.7

Team - Arthur

Finish Position - 2

Team Score (places): 27

Team Score (times): 41:21.1

Ave Time:13:47.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 124 Nolan Bultena   8 8 13:38.7 13:38.7 0:00.0
2 134 Andrew O'Donnell   9 17 13:43.1 27:21.9 0:04.3
3 184 Cayden Weber   10 27 13:59.1 41:21.1 0:20.4
4 126 Liam Henderson   (13) (40) 17:28.4 58:49.5 3:49.7

Team - Minto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 9 Elliott McCarey   2 2 12:06.0 12:06.0 0:00.0

Team - Palmerston

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 18 Hunter Allan   3 3 12:14.4 12:14.4 0:00.0

Team - Drayton

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 180 Aiden Rumph   11 11 15:24.9 15:24.9 0:00.0
2 181 Caleb Schieck   12 23 16:35.4 32:00.3 1:10.5

Final Team Results - Boys

Grade 8 Boys

Team - Palmerston

Finish Position - 1

Team Score (places): 17

Team Score (times): 49:14.8

Ave Time:16:24.9

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 41 Jaxon Will   2 2 11:28.1 11:28.1 0:00.0
2 33 Mason Lobsinger   3 5 11:32.4 23:00.5 0:04.2
3 26 Seth Goddard   12 17 26:14.2 49:14.8 14:46.1

Team - Vic Cross

Finish Position - 2

Team Score (places): 18

Team Score (times): 37:18.7

Ave Time:12:26.2

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 193 Brodie Rice   5 5 12:01.9 12:01.9 0:00.0
2 80 Tye Wagner   6 11 12:03.1 24:05.0 0:01.1
3 79 Brendan Towell   7 18 13:13.7 37:18.7 1:11.8
4 61 Zach Harlow   (10) (28) 18:11.1 55:29.9 6:09.2
5 50 Nolan Burke   (11) (39) 18:38.6 1:14:08.5 6:36.6

Team - Minto

Finish Position - 3

Team Score (places): 21

Team Score (times): 41:36.3

Ave Time:13:52.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 10 Quintin McGill   4 4 11:58.3 11:58.3 0:00.0
2 17 Owen Troyer   8 12 13:19.2 25:17.5 1:20.9
3 4 Josh Garrard   9 21 16:18.7 41:36.3 4:20.4

Team - Drayton

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 164 Ian Geffros   1 1 11:21.5 11:21.5 0:00.0