May 13, 2016


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Final Team Results - Boys

Grade 4 Boys

Team - Palmerston

Finish Position - 1

Team Score (places): 15

Team Score (times): 28:58.7

Ave Time:9:39.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 30 Cole Kuipers   3 3 9:12.6 9:12.6 0:00.0
2 31 Kaylor Lalondde   5 8 9:47.4 19:00.1 0:34.7
3 39 Denton Rodrigues   7 15 9:58.6 28:58.7 0:45.9
4 36 Clayton Martin   (12) (27) 10:28.0 39:26.8 1:15.4
5 27 Quinn Habermehl   (21) (48) 11:05.6 50:32.4 1:52.9
6 42 Tony Schmitt   More Than 5   11:47.1 1:02:19.5 2:34.4
7 33 Deoandre Llamido   More Than 5   17:42.8 1:20:02.4 8:30.1

Team - Victoria Cross

Finish Position - 2

Team Score (places): 26

Team Score (times): 30:19.7

Ave Time:10:06.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 186 Nick Goreski   1 1 9:06.6 9:06.6 0:00.0
2 167 Bradley Bolke   11 12 10:26.0 19:32.6 1:19.4
3 225 Patrick Reid   14 26 10:47.0 30:19.7 1:40.4
4 188 Austin Hibberd   (19) (45) 10:57.2 41:16.9 1:50.5
5 227 Connor Romonwoski   (25) (70) 12:03.8 53:20.8 2:57.2
6 176 Jacob Crause   More Than 5   13:23.5 1:06:44.3 4:16.9
7 175 Rowan Connor   More Than 5   16:21.9 1:23:06.2 7:15.3

Team - Drayton

Finish Position - 3

Team Score (places): 30

Team Score (times): 30:42.7

Ave Time:10:14.2

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 147 Parker Robinson   4 4 9:37.6 9:37.6 0:00.0
2 128 Calvin Detweiller   10 14 10:13.7 19:51.3 0:36.1
3 135 Cruiz Graham   16 30 10:51.4 30:42.7 1:13.8
4 136 Hudson Haycock   (18) (48) 10:53.0 41:35.8 1:15.4
5 131 Evan Edgar   (22) (70) 11:06.7 52:42.5 1:29.1
6 154 Kyle Unrau   More Than 5   13:22.3 1:06:04.9 3:44.7
7 141 Zayden Lindenschmidt   More Than 5   14:27.2 1:20:32.1 4:49.6

Team - Maryborough

Finish Position - 4

Team Score (places): 35

Team Score (times): 30:37.7

Ave Time:10:12.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 81 Orrin Tamlyn   2 2 9:10.0 9:10.0 0:00.0
2 62 Aaron Kernoghan   13 15 10:29.6 19:39.6 1:19.5
3 50 Drew Cribbin   20 35 10:58.0 30:37.7 1:48.0
4 53 Bradley Fowler   (23) (58) 11:31.8 42:09.5 2:21.8
5 52 Connor Flewwelling   (24) (82) 11:56.1 54:05.7 2:46.0
6 74 Micheal Pfanner   More Than 5   12:19.1 1:06:24.8 3:09.0
7 73 Devin Murray   More Than 5   12:52.0 1:19:16.8 3:41.9
8 80 Riley Smith   More Than 5   12:52.3 1:32:09.1 3:42.3
9 83 Tyler Woods   More Than 5   13:15.7 1:45:24.8 4:05.6
10 55 Ian Frey   More Than 5   13:17.7 1:58:42.6 4:07.7
11 78 Dylan Searth   More Than 5   15:51.6 2:14:34.2 6:41.5

Team - Kenilworth

Finish Position - 5

Team Score (places): 62

Team Score (times): 38:17.1

Ave Time:12:45.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 240 Johan Hiebert   9 9 10:13.5 10:13.5 0:00.0
2 241 Carter Fleming   26 35 12:33.1 22:46.6 2:19.5
3 242 Grayson Smith   27 62 15:30.4 38:17.1 5:16.8

Team - Minto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5 Ethan McCarey   6 6 9:54.8 9:54.8 0:00.0
2 14 Austin Stewart   8 14 10:08.1 20:03.0 0:13.2

Team - Arthur

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 106 Conner Schmidt   15 15 10:47.0 10:47.0 0:00.0
2 100 Simon Livingston   17 32 10:51.9 21:39.0 0:04.8

Final Team Results - Boys

Grade 5 Boys

Team - Drayton

Finish Position - 1

Team Score (places): 14

Team Score (times): 30:31.4

Ave Time:10:10.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 121 Jesse Bowman   1 1 8:53.8 8:53.8 0:00.0
2 139 Aiden Hume   4 5 10:02.9 18:56.8 1:09.0
3 155 Myles Whale   9 14 11:34.6 30:31.4 2:40.7

Team - Arthur

Finish Position - 2

Team Score (places): 18

Team Score (times): 31:25.2

Ave Time:10:28.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 110 Wyatt Smith   2 2 9:29.6 9:29.6 0:00.0
2 103 Nicholas McLean   6 8 10:14.4 19:44.1 0:44.8
3 97 Aidan Hope   10 18 11:41.1 31:25.2 2:11.4

Team - Minto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2 Jared Binkley   3 3 9:46.2 9:46.2 0:00.0
2 15 Keagan Thompson   5 8 10:11.3 19:57.5 0:25.0

Team - Victoria Cross

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 222 Aiden Pritchard   7 7 11:02.5 11:02.5 0:00.0
2 172 Preston Callaghan   8 15 11:03.5 22:06.0 0:01.0

Final Team Results - Boys

Grade 6 Boys

Team - Victoria Cross

Finish Position - 1

Team Score (places): 14

Team Score (times): 26:30.2

Ave Time:8:50.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 192 Grey Hugli-Armstrong   1 1 8:20.8 8:20.8
2 194 Tyler Hui   5 6 8:56.9 17:17.7
3 179 Cole Dewar   8 14 9:12.4 26:30.2
4 182 Lucas Fidler   (10) (24) 9:18.8 35:49.1
5 178 Shane Crawford   (11) (35) 9:41.8 45:30.9
6 162 Nolan Andrews   More Than 5   9:59.5 55:30.5
7 213 Owen McTavish   More Than 5   11:19.9 1:06:50.4 0:17.4
8 173 Eoin Carrie   More Than 5   12:02.1 1:18:52.5 0:59.6
9 235 Riley Wake   More Than 5   12:14.2 1:31:06.8 1:11.7
10 237 Geron Weber   More Than 5   12:22.1 1:43:28.9 1:19.6
11 166 Jevin Bell   More Than 5   15:29.6 1:58:58.5 4:27.1

Team - Arthur

Finish Position - 2

Team Score (places): 22

Team Score (times): 27:34.0

Ave Time:9:11.3

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 113 Tyson Oude Voshaar   6 6 9:08.1 9:08.1 0:00.0
2 117 Cayden Weber   7 13 9:10.1 18:18.2 0:01.9
3 90 Gabe Christian   9 22 9:15.8 27:34.0 0:07.7
4 104 Andrew O'Donnell   (12) (34) 9:52.0 37:26.0 0:43.9
5 88 Nolan Bultena   (14) (48) 10:13.1 47:39.2 1:05.0
6 115 Thomas Warden   More Than 5   11:59.6 59:38.9 2:51.5
7 112 Jesse Toner   More Than 5   13:25.0 1:13:03.9 4:16.8

Team - Minto

Finish Position - 3

Team Score (places): 47

Team Score (times): 30:38.8

Ave Time:10:12.9

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 12 Abe Riley   13 13 9:53.2 9:53.2 0:00.0
2 1 Isaac Angst   16 29 10:20.1 20:13.3 0:26.9
3 10 Connor Rae   18 47 10:25.5 30:38.8 0:32.3
4 11 Ian Riddell-Hagarty   (20) (67) 10:54.2 41:33.0 1:01.0

Team - Drayton

Finish Position - 4

Team Score (places): 48

Team Score (times): 32:41.6

Ave Time:10:53.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 143 Cohen McIsaac   3 3 8:53.3 8:53.3 0:00.0
2 148 Aidan Rumph   21 24 11:14.7 20:08.0 2:21.4
3 137 Shane Haycock   24 48 12:33.5 32:41.6 3:40.2

Team - Maryborough

Finish Position - 5

Team Score (places): 51

Team Score (times): 31:25.1

Ave Time:10:28.3

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 66 Nic Kuper   15 15 10:19.0 10:19.0 0:00.0
2 63 Daniel Kernoghan   17 32 10:21.9 20:40.9 0:02.8
3 54 Arliss Frey   19 51 10:44.2 31:25.1 0:25.1
4 49 Kayden Coverdale   (22) (73) 11:37.7 43:02.8 1:18.6
5 77 Caleb Schieck   (23) (96) 12:06.6 55:09.5 1:47.5
6 65 Tyson Kuepfer   More Than 5   12:51.4 1:08:00.9 2:32.4

Team - Palmerston

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 16 Hunter Allan   2 2 8:43.0 8:43.0 0:00.0
2 32 Tyson Lalonde   4 6 8:53.4 17:36.4 0:10.4

Final Team Results - Boys

Grade 7 Boys

Team - Drayton

Finish Position - 1

Team Score (places): 17

Team Score (times): 45:03.8

Ave Time:15:01.2

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 132 Ian Geffros   1 1 12:40.8 12:40.8 0:00.0
2 151 Ethan Slade   7 8 15:14.3 27:55.2 2:33.4
3 145 Brayden Prevost   9 17 17:08.6 45:03.8 4:27.7
4 153 Brandon Unrau   (10) (27) 20:01.5 1:05:05.3 7:20.6

Team - Palmerston

Finish Position - 2

Team Score (places): 20

Team Score (times): 50:13.7

Ave Time:16:44.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 34 Mason Lobsinger   2 2 12:43.2 12:43.2 0:00.0
2 45 Jaxon Will   5 7 13:45.0 26:28.2 1:01.8
3 26 Seth Goddard   13 20 23:45.5 50:13.7 11:02.2

Team - Victoria Cross

Finish Position - 3

Team Score (places): 23

Team Score (times): 50:49.0

Ave Time:16:56.3

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 226 Brodie Rice   4 4 13:19.9 13:19.9 0:00.0
2 212 Marcus McRobbie   8 12 16:57.6 30:17.5 3:37.7
3 171 Nolan Burke   11 23 20:31.4 50:49.0 7:11.5
4 174 Samuel Carrier   (12) (35) 21:09.8 1:11:58.8 7:49.8

Team - Minto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 251 Quintin McGill   3 3 13:14.0 13:14.0 0:00.0

Team - Arthur

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 116 Garret Warnaar   6 6 14:30.0 14:30.0 0:00.0

Final Team Results - Boys

Grade 8 Boys

Team - Victoria Cross

Finish Position - 1

Team Score (places): 9

Team Score (times): 38:40.3

Ave Time:12:53.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 200 Brody Leblanc   1 1 12:20.9 12:20.9 0:00.0
2 217 Owen Moyer   2 3 12:38.4 24:59.4 0:17.5
3 206 Keenan McArthur   6 9 13:40.9 38:40.3 1:19.9
4 233 Hayden Van   (9) (18) 14:18.5 52:58.8 1:57.5
5 209 Jacob McColl   (10) (28) 14:36.2 1:07:35.1 2:15.3
6 197 Jake Kleinsteuber   More Than 5   14:39.7 1:22:14.8 2:18.8
7 203 James Leversage   More Than 5   15:50.0 1:38:04.9 3:29.0

Team - Minto

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 250 Brandon Benson   5 5 13:15.5 13:15.5 0:00.0

Team - Palmerston

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 40 Hayden Royds   4 4 13:13.0 13:13.0 0:00.0
2 21 Caden Cherrey   12 16 15:54.4 29:07.4 2:41.3

Team - Arthur

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 101 Isaac Major   7 7 14:01.4 14:01.4 0:00.0
2 105 Matheo Pilon   8 15 14:06.9 28:08.3 0:05.4

Team - Drayton

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 150 Steve Skerritt   3 3 12:56.2 12:56.2 0:00.0
2 127 Shawn Culp   11 14 14:40.7 27:36.9 1:44.4