Chilly Half Marathon and Frosty 5k

Overall Finish List

March 01, 2015


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

OMA

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Reid Coolsaet 1 35 M 1 35-39 1:03:36.4 1:03:36.9 3:01/K
2 Krista Duchene Brantford 2 38 F 1 35-39 1:14:00.8 1:14:01.6 3:30/K
3 Kevin Smith Mississauga 7 45 M 1 45-49 1:14:43.3 1:14:44.8 3:33/K
4 Robert Campbell Toronto 312 55 M 1 55-59 1:22:48.4 1:22:51.8 3:56/K
5 Robert Madej Toronto 1254 46 M 2 45-49 1:22:55.0 1:22:59.9 3:56/K
6 Daniel MacKinnon Pickering 1239 50 M 1 50-54 1:23:41.1 1:23:43.7 3:58/K
7 John Tranter Oshawa 2036 62 M 1 60-64 1:24:17.1 1:24:20.3 4:00/K
8 Lucas Wilson Toronto 2204 31 M 1 30-34 1:24:48.0 1:24:53.3 4:01/K
9 Tammy Purdy Mississauga 1666 48 F 1 45-49 1:24:53.6 1:24:56.2 4:02/K
10 Randall Jegins Etobicoke 978 42 M 1 40-44 1:25:54.9 1:26:04.5 4:05/K
11 Shawn Mills Scarborough 1409 43 M 2 40-44 1:27:50.7 1:28:03.6 4:10/K
12 Erin King Whitby 1062 41 F 1 40-44 1:28:09.1 1:28:17.9 4:11/K
13 Jim Mylet Oakville 2327 44 M 3 40-44 1:29:23.6 1:29:28.7 4:14/K
14 James Wallace Oshawa 2121 38 M 2 35-39 1:30:51.6 1:30:56.6 4:19/K
15 Rick Mannen Brantford 1277 57 M 2 55-59 1:32:44.4 1:32:59.5 4:24/K
16 Elizabeth Waywell Guelph 2147 57 F 1 55-59 1:33:13.1 1:33:14.0 4:25/K
17 Paul Roberts London 1720 56 M 3 55-59 1:35:26.7 1:35:42.4 4:32/K
18 Dale Bird Burnt River 184 51 M 2 50-54 1:35:45.1 1:35:53.1 4:33/K
19 Christine Loch Toronto 1190 53 F 1 50-54 1:36:02.2 1:36:25.6 4:34/K
20 Bill Allan Burlington 46 57 M 4 55-59 1:36:33.8 1:36:58.4 4:36/K
21 Jeremy Griffiths Toronto 797 59 M 5 55-59 1:37:40.9 1:38:06.9 4:39/K
22 Dave Emilio Toronto 1595 47 M 3 45-49 1:39:08.2 1:40:32.2 4:46/K
23 Paul Langstaff Ajax 1121 49 M 4 45-49 1:42:12.0 1:42:25.3 4:51/K
24 Charles Minor Richmond Hill 1417 47 M 5 45-49 1:42:38.1 1:43:01.3 4:53/K
25 Ryan Beale Campbellville 137 35 M 3 35-39 1:42:52.3 1:43:30.8 4:54/K
26 Garry Hardy Hamilton 829 56 M 6 55-59 1:43:03.2 1:43:44.1 4:55/K
27 Quin Ma Toronto 1220 31 F 1 30-34 1:43:11.0 1:43:47.6 4:55/K
28 George McMenemy Burlington 1367 66 M 1 65-69 1:43:18.2 1:43:57.4 4:56/K
29 Steve Caws Mississauga 335 62 M 2 60-64 1:43:21.4 1:43:24.9 4:54/K
30 Richard St. John Toronto 1917 68 M 2 65-69 1:46:08.9 1:46:25.1 5:03/K
31 Allan Feldman Dundas 2264 58 M 7 55-59 1:46:49.7 1:47:45.3 5:06/K
32 Henry Gabriels Egbert 697 65 M 3 65-69 1:47:40.0 1:48:14.2 5:08/K
33 Tim Uuksulainen Toronto 2060 64 M 3 60-64 1:47:58.2 1:49:09.8 5:10/K
34 Becky Yuan N/ 2237 40 F 2 40-44 1:50:34.7 1:50:49.9 5:15/K
35 Jianping Xu Dundas 2230 49 M 6 45-49 1:53:43.2 1:54:48.8 5:26/K
36 Linda Jones London 995 66 F 1 65-69 1:54:21.5 1:55:24.8 5:28/K
37 Blair Nicolle Toronto 1512 42 M 4 40-44 2:03:18.2 2:04:18.1 5:53/K
38 Athena Raymond Mississauga 1685 34 F 2 30-34 2:04:21.0 2:06:31.4 6:00/K
39 Nancy Cole Milton 405 61 F 1 60-64 2:12:29.9 2:12:35.0 6:17/K
40 Ryad Ali Mississauga 45 43 M 5 40-44 2:13:08.3 2:15:20.4 6:25/K
41 Taraknath Dey Caledon 528 57 M 8 55-59 2:34:38.1 2:34:45.8 7:20/K
42 Mary Louise Kozak Oakville 1086 63 F 2 60-64 2:45:40.0 2:48:52.9 8:00/K