Run 4 Youth

Overall Finish List

August 06, 2016


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing
5k Run
5k Walk
1k Kidz Fun Run

10k Run

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time
1 Michael Emke 26 M 1 Top Fin 37:31.3
2 Charles Prange Kitchener 31 M 2 Top Fin 37:44.2
3 Ben Bolinger Seaforth ON 1 M 3 Top Fin 40:49.2
4 Adam Lippert Hanover 38 M 1/3 35-39 42:11.2
5 Robert Menzies Holstein 34 M 1 Top Fin 42:24.7
6 James Bender Hanover 27 M 2/3 35-39 42:54.0
7 Kyle Bross Mildmay ON 2 M 1/2 25-29 45:00.0
8 Ed Ruetz Hanover ON 21 M 2 Top Fin 45:26.8
9 Markus Dinkee 29 M 3 Top Fin 45:45.4
10 Jeremy Toman Walkerton ON 24 M 1/2 30-34 47:24.5
11 Beth Grundy-Dietz Hanover ON 10 F 1 Top Fin 48:15.3
12 Shelly May Walkerton ON 16 F 2 Top Fin 48:32.6
13 Roger Zimmerman 32 M 1/2 40-44 49:21.3
14 Ryan McKey Hanover ON 17 M 2/2 25-29 49:59.9
15 Dennis Ruetz Formosa ON 20 M 1/2 55-59 50:09.5
16 Susan McArthur Walkerton 33 F 3 Top Fin 50:18.0
17 Grant Lacey Walkerton 37 M 2/2 40-44 51:15.7
18 Matthew Bender Hanover 28 M 2/2 30-34 51:26.1
19 Katie Glasier Hanover ON 9 F 1/2 25-29 53:43.4
20 Ross Hamilton Kincardine ON 11 M 1/1 70-99 55:32.9
21 Olivia Eccles Hanover ON 8 F 1/2 20-24 55:34.8
22 Matthew Hooyenga Priceville ON 12 M 1/1 1-14 56:51.0
23 Kyoji Watanabe Arthur ON 36 M 1/1 45-49 57:15.7
24 Alexis Kirk Chesley ON 13 F 1/2 35-39 57:16.0
25 Eiya Menzies 35 F 2/2 20-24 57:27.6
26 Bob McClure Chesley 25 M 3/3 35-39 58:20.3
27 Dave Eccles Hanover ON 5 M 1/1 50-54 58:33.5
28 Keri Schenk Durham ON 23 F 2/2 35-39 1:00:10.4
29 Kerri Mighton Durham ON 18 F 1 Top Fin 1:02:52.7
30 Suzanne Derbecker Calgary AB 4 F 2 Top Fin 1:03:05.1
31 Glenda Kobe London ON 14 F 1/1 30-34 1:03:18.6
32 Laura Cowper Hanover ON 3 F 2/2 25-29 1:03:20.1
33 Wayne Loos Clifford ON 15 M 2/2 55-59 1:03:32.0
34 Tami Eckardt 30 F 3 Top Fin 1:04:24.9
35 Krista Nelson Durham ON 19 F 1/1 40-44 1:04:31.9
36 Michelle Eccles Hanover ON 7 F 1/1 45-49 1:05:04.8
37 Emma Eccles Hanover ON 6 F 1/1 15-19 1:05:05.5
Top  

5k Run

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time
1 Nick Veenstra Paisley ON 156 M 1 Top Fin 19:05.9
2 Dakota Poulter Erin ON 150 F 1 Top Fin 21:59.1
3 Mason Burke 190 M 2 Top Fin 22:19.2
4 Spencer Whitehead Hanover ON 161 M 3 Top Fin 22:27.9
5 James Chin Yut Southampton ON 109 M 1 Top Fin 22:29.2
6 Dave Benninger Hanover 167 M 2 Top Fin 22:36.0
7 Lauren Kerker Tara ON 132 F 2 Top Fin 23:26.6
8 Rob Vincent Wingham ON 157 M 3 Top Fin 23:46.1
9 Isaac Wells 188 M 1/4 10-14 24:06.7
10 Patty Stephens Owen Sound 189 F 3 Top Fin 24:12.8
11 Owen Bender 168 M 1/1 15-19 24:25.2
12 Bob Cater Cambridge ON 108 M 1/6 50-54 24:30.3
13 Kristi McCracken Hanover 166 F 1/7 35-39 24:31.6
14 Colin Myatt Hanover ON 145 M 2/4 10-14 24:52.6
15 Carl Zintel 173 M 1/2 60-64 25:03.1
16 Tyler Jilek 178 M 1/1 25-29 25:03.5
17 Thea Guenther Wellesley ON 122 F 1/4 25-29 25:10.6
18 Jennifer Emberley Hanover ON 117 F 2/7 35-39 25:37.6
19 Lynita Spencer Annan ON 154 F 1 Top Fin 25:50.2
20 Tami Bender Hanover 170 F 3/7 35-39 26:09.7
21 Alyssa Inglis 179 F 1/6 20-24 26:24.6
22 Jordan De Jong Durham ON 111 M 1/4 20-24 26:47.3
23 Wendel Cameron Walkerton ON 106 M 2/4 20-24 26:51.8
24 Sarah Whitehead Hanover ON 160 F 1/3 10-14 26:55.5
25 Mike Whitehead Hanover ON 159 M 1/2 45-49 26:58.6
26 Tammy Grove-Mcclement 176 F 2 Top Fin 27:00.5
27 Melodie Wakefield Kitchener ON 158 F 3 Top Fin 27:24.7
28 Jacqueline Wong 163 F 1/5 45-49 27:33.0
29 Sarah Hatten Chesley ON 129 F 2/4 25-29 27:41.3
30 Julia Diemert 184 F 1/4 15-19 27:43.8
31 Jennifer Hamel Elmwood ON 128 F 1/8 30-34 28:07.3
32 Shawn Edwards Gorrie ON 114 M 1/3 35-39 28:08.5
33 Kevin Ruby-Watt 171 M 2/3 35-39 28:11.1
34 Nikki Ruby-Watt 172 F 2/8 30-34 28:20.7
35 Jeff Leifso Hanover ON 136 M 2/6 50-54 28:29.9
36 Cathy Rahn Hanover 175 F 1/4 40-44 28:43.6
37 Lois Metcalfe Walkerton ON 142 F 1/3 55-59 28:52.0
38 Sarah Saunders Mount Forest ON 22 F 3/8 30-34 29:31.2
39 Aislyn Hagan Hanover ON 123 F 2/4 15-19 29:33.4
40 Judy Nadjiwan Wiarton ON 146 F 1/1 50-54 29:42.9
41 Janet Knubley Walkerton ON 133 F 2/3 55-59 29:49.4
42 Allan Mitchell Walkerton ON 143 M 1/1 65-69 29:49.4
43 Courtney Leifso Hanover ON 135 F 2/6 20-24 31:00.3
44 Alyssa Swindelhurst 187 F 3/4 15-19 31:25.8
45 Brent Glasier Hanover ON 119 M 3/6 50-54 31:39.2
46 Breann Glasier Hanover ON 118 F 3/6 20-24 31:42.0
47 Kelsey Hall Arthur ON 127 F 3/4 25-29 31:46.9
48 Spencer Tiesma Ingersoll BC 155 M 3/4 20-24 32:05.6
49 Jeannette Kadlecik 182 F 2/5 45-49 32:05.6
50 Tracy Loos Ayton ON 138 F 4/8 30-34 32:17.8
51 Matt Loos Ayton ON 137 M 1/1 30-34 32:28.5
52 Susan Gowing Durham ON 120 F 4/7 35-39 32:31.6
53 Rob Hagan Hanover ON 125 M 1/2 40-44 32:32.7
54 Marsha Cartwright Walkerton ON 107 F 5/7 35-39 32:37.3
55 Gordon Jarvis Hanover ON 130 M 4/6 50-54 33:04.4
56 Larsson Jarvis Hanover ON 131 M 3/4 10-14 33:05.4
57 Lisa Scheeringa Harriston ON 151 F 6/7 35-39 33:08.9
58 Rhonda Scheeringa Clifford ON 152 F 2/4 40-44 33:09.5
59 Karen Buratynski Markdale ON 105 F 3/5 45-49 33:16.5
60 Randi Eastman Hanover ON 113 F 4/4 25-29 33:36.3
61 Brenda Booth Hanover ON 103 F 1/2 60-64 33:40.9
62 Jacklyn Mills 357 F 5/8 30-34 33:48.1
63 Kaleb Bender Hanover 169 M 4/4 10-14 33:50.2
64 Melissa Stoltz Deen Drayton ON 342 F 6/8 30-34 34:23.5
65 Tanner Lantz Hanover 164 M 1/1 1- 9 34:42.0
66 Bernie Lantz 165 M 2/2 40-44 34:42.8
67 Linda Dyet Waterloo ON 112 F 4/5 45-49 34:54.8
68 Sherri Hagan Hanover ON 126 F 3/4 40-44 36:02.0
69 Kailyn Hagan Hanover ON 124 F 2/3 10-14 36:14.0
70 Amanda Bender Hanover 181 F 7/8 30-34 36:48.1
71 Bailey Thomson 180 F 4/6 20-24 36:48.4
72 Kerri Wright Chatham ON 162 F 8/8 30-34 37:06.2
73 Rebecca Porter Hanover ON 149 F 5/6 20-24 38:22.4
74 David Siegel 174 M 5/6 50-54 38:56.1
75 Philip Grubb Cambridge ON 121 M 2/2 60-64 38:58.2
76 Len Perdue Port Elgin ON 148 M 2/2 45-49 39:19.5
77 Josh Perdue Port Elgin ON 147 M 4/4 20-24 39:20.0
78 Mary Daniel Cambridge ON 110 F 2/2 60-64 39:41.7
79 Laura Elvidge Owen Sound ON 116 F 6/6 20-24 39:50.9
80 Scott Luce Meaford ON 140 M 6/6 50-54 39:55.6
81 Alyssa Diemert 185 F 3/3 10-14 41:25.5
82 Jessica Brown Meaford ON 104 F 7/7 35-39 42:48.2
83 Terry Diemert 183 F 5/5 45-49 43:41.4
84 Emily Diemert 186 F 4/4 15-19 43:41.7
85 Carl Myatt Owen Sound ON 144 M 1/1 70-99 46:09.0
86 Paula Luce Meaford ON 139 F 3/3 55-59 51:02.5
87 Mark Dunn 177 M 3/3 35-39 53:37.1
88 Kathy Kuntz Hanover ON 134 F 4/4 40-44 56:14.8
Top  

5k Walk

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time
1 Ted Vandentempel 350 M 1 Top Fin 39:36.3
2 Madison Tiesma Ingersoll ON 346 F 1 Top Fin 39:37.8
3 Jim Wilson 353 M 2 Top Fin 40:01.0
4 Kevin Eccles Neustadt 348 M 3 Top Fin 41:18.0
5 Gabriel Becker Neustadt ON 101 M 1/1 10-14 46:46.8
6 Jennifer Tiesma Ingersoll ON 345 F 2 Top Fin 46:50.0
7 Cassandra Koebel 356 F 3 Top Fin 46:51.8
8 Mae McGlynn Mildmay ON 338 F 1/5 20-24 47:15.4
9 Rhonda Lantz Durham ON 334 F 1/3 55-59 47:26.2
10 Leeanne Bell Durham ON 326 F 1/1 0- 0 47:26.8
11 Arthur Tiesma Ingersoll ON 343 M 1/2 45-49 48:36.5
12 Patsy Crowley 351 F 1/1 60-64 48:54.2
13 Julianne Dunn 352 F 1/1 35-39 48:54.2
14 Linda Bross Mildmay ON 327 F 1/2 50-54 49:06.8
15 Ashlee Cameron Formosa ON 328 F 2/5 20-24 49:10.5
16 Danica McGlynn Walkerton ON 337 F 1/1 15-19 49:15.0
17 Sasha Schaefer Walkerton ON 341 F 3/5 20-24 49:28.8
18 Gary Lang Elmwood ON 333 F 2/3 55-59 52:21.7
19 Maureen McCafferty Hanover ON 336 F 1/3 45-49 52:21.9
20 Theresa Leifso Hanover ON 335 F 1/2 65-69 52:22.3
21 Charles Victor Toronto 355 M 2/2 45-49 53:06.2
22 Sheri Perdue Port Elgin ON 340 F 2/3 45-49 53:12.7
23 Beth Hooper Port Elgin ON 332 F 4/5 20-24 53:13.2
24 Jessica Perdue Port Elgin ON 339 F 5/5 20-24 53:13.8
25 Emma Tiesma Ingersoll ON 344 F 1/1 10-14 53:19.3
26 Liz Van Den Tempel Poole ON 347 F 3/3 55-59 53:32.4
27 Janelle Diemert Beamsville ON 329 F 1/1 30-34 54:24.6
28 Joe Diemert Beamsville ON 330 M 1/1 35-39 54:24.7
29 Marian Becker 358 F 2/2 50-54 54:26.2
30 Ralph Diemert Mildmay ON 331 F 2/2 65-69 54:42.7
31 Lori Victor Toronto 354 F 1/1 40-44 54:45.2
32 Sharon MacHina 349 F 3/3 45-49 56:17.5
Top  

1k Kidz Fun Run

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time
1 Tyler McClement 451 M 1/1 11-99 3:42.3
2 Griffen Lantz 450 M 1/3 9-10 4:01.6
3 Connor Wakefield Kitchener ON 439 M 2/3 9-10 4:16.2
4 Thatcher Lloyd 463 M 3/3 9-10 4:33.5
5 Lilly Becker Neustadt ON 426 F 1/4 7- 8 4:49.5
6 Tucker Lantz 449 M 1/5 5- 6 4:55.4
7 Colton Proudlove Barrie ON 435 F 2/4 7- 8 5:02.0
8 Ashton Lantz 441 M 2/5 5- 6 5:03.0
9 Jackson Conaway 459 M 3/5 5- 6 5:05.0
10 Lukas Dinkel 448 M 1/4 7- 8 5:06.1
11 Gavin Victor 453 M 4/5 5- 6 5:07.4
12 Kashton Diemert Beamsville ON 428 M 2/4 7- 8 5:07.8
13 Elizabeth Wakefield Kitchener ON 440 F 3/4 7- 8 5:11.2
14 Savannah Swas Milton ON 438 F 1/2 5- 6 5:13.9
15 Jacinta Paterson Hanover ON 433 F 1/2 9-10 5:14.9
16 Veronika Dinkee 446 F 4/4 7- 8 5:23.1
17 Grace Muhlbauer 456 F 1/1 11-99 5:27.2
18 Grace Proudlove Barrie ON 436 F 1/4 3- 4 5:33.7
19 Travis Lantz 442 M 1/4 3- 4 6:13.8
20 Cole McClure Chesley ON 432 M 5/5 5- 6 6:25.7
21 Ella Diemert Beamsville ON 427 F 2/2 5- 6 6:26.3
22 Madison Bender 444 F 2/4 3- 4 7:56.0
23 Abby Dryden 460 F 2/2 9-10 8:34.4
24 Ryker Lloyd 462 M 3/4 7- 8 8:39.2
25 Seth Hatten Chesley ON 429 M 2/4 3- 4 8:46.5
26 Kurtis Lantz 443 M 3/4 3- 4 9:30.4
27 Ceilidh McClure Chesley ON 431 F 3/4 3- 4 9:52.3
28 Amazing Avery Proudlove Barrie ON 434 F 4/4 3- 4 10:03.5
29 Grayson Loos Ayton ON 430 M 4/4 3- 4 10:10.9
30 Cooper McClement 461 M 1/1 2- 2 11:18.5
31 Makayla Swas Milton ON 437 F 1/3 2- 2 11:56.5
32 Elaine Bender 445 F 2/3 2- 2 12:59.5
33 Alexis Bender 457 F 3/3 2- 2 13:52.1
34 Olivia Victor 454 F 1/1 0- 1 16:13.2
35 Jacob Conaway 458 M 4/4 7- 8 19:12.8