Simcoe County Elementary XC Championships 2015

Overall Finish List

October 20, 2015


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Grade 5 Boys

Place Name Team Bib No Gender Chip Time Gun Time
1 Tilson DeHaan WR Best 1417 M 7:57.5 7:57.5
2 Matthew Bassin Forest Hill 410 M 8:00.6 8:00.6
3 Lars Dastoff Admiral Collingwood 30 M 8:06.2 8:06.2
4 Spencer Reynolds Saint-Louis 961 M 8:13.3 8:13.3
5 Cooper deHaan WR Best 1416 M 8:13.9 8:13.9
6 Michael Harper Guthrie 474 M 8:15.3 8:15.3
7 Dayton MacMillan Ardagh Bluffs 157 M 8:16.4 8:16.4
8 Brody Duncan Algonquin Rd 78 M 8:19.0 8:19.0
9 Andrew Thompson St. Marguerite d'Youville 1142 M 8:20.4 8:20.4
10 Carson William Hillcrest 533 M 8:23.3 8:23.3
11 Vaughan Kelly St. Mary's 1155 M 8:26.1 8:26.1
12 Harry Muxlow Allandale 100 M 8:26.5 8:26.5
13 Luke Phillips Minesing 707 M 8:27.4 8:27.4
14 Troy Von Svaboda WR Best 1434 M 8:28.2 8:28.2
15 Will Graham WR Best 1422 M 8:28.9 8:28.9
16 Jax Wismer WH Day 1381 M 8:29.7 8:29.7
17 Nicholas Lamont The Good Shepherd 1256 M 8:30.3 8:30.3
18 Colton Bartholomew Minesing 679 M 8:31.4 8:31.4
19 Curtis Ashkewe Orchard Park 873 M 8:32.5 8:32.5
20 Jake Kayser W.C. Little 1294 M 8:34.3 8:34.3
21 Cole Hodgson Guthrie 476 M 8:35.1 8:35.1
22 Ashton Kirwin Shanty Bay 991 M 8:36.1 8:36.1
23 Camden Dasilva Admiral Collingwood 28 M 8:36.4 8:36.4
24 Ben Smith SC Donnelly 986 M 8:41.0 8:41.0
25 Liam McKenzie Minesing 699 M 8:41.7 8:41.7
26 Ryder Metcalfe St. Mary's 1160 M 8:46.4 8:46.4
27 Nolan Drury Guthrie 469 M 8:46.4 8:46.4
28 Parker McLelland St. Catherine of Siena 1048 M 8:47.3 8:47.3
29 Eric Schwartz Codrington 288 M 8:47.7 8:47.7
30 Brogan Long Rama Central 935 M 8:48.3 8:48.3
31 Brody Craig Sir William Osler 995 M 8:49.0 8:49.0
32 Gabriel Porteous-Brown Chris Hadfield 271 M 8:51.9 8:51.9
33 Alex Prokopec Ardagh Bluffs 165 M 8:52.7 8:52.7
34 Tristan Jones Earl Rowe 354 M 8:54.2 8:54.2
35 Nathan Anderson Johnson 621 M 8:54.6 8:54.6
36 Nicholas Witriak Admiral Collingwood 60 M 8:55.7 8:55.7
37 Dante Holy Cross 565 M 8:56.2 8:56.2
38 Cody McGuire Admiral Collingwood 49 M 8:56.7 8:56.7
39 Rhyse Brown Minesing 682 M 8:56.7 8:56.7
40 Marcus Lougheed Mountainview 771 M 8:56.8 8:56.8
41 Benjamin Kelly Hillsdale 543 M 8:58.7 8:58.7
42 Ethan McCallum Admiral Collingwood 47 M 8:59.7 8:59.7
43 Christian Gagliardi Admiral Collingwood 36 M 8:59.7 8:59.7
44 Adrian Smith St. Bernadette 1026 M 8:59.9 8:59.9
45 Sam Bosco Monsignor Lee 733 M 9:01.5 9:01.5
46 Carter Hunter Ernest Cumberland 385 M 9:01.6 9:01.6
47 Sebastian LeBlanc Mountainview 770 M 9:01.9 9:01.9
48 Parker Davenport WH Day 1360 M 9:06.0 9:06.0
49 Justin Dias WH Day 1361 M 9:06.1 9:06.1
50 Christopher Conna Hewitts Creek 495 M 9:06.5 9:06.5
51 Edouard Leclerc Ardagh Bluffs 155 M 9:06.7 9:06.7
52 Ayden Martin Guthrie 479 M 9:06.8 9:06.8
53 Dylan Varley Chris Hadfield 273 M 9:06.9 9:06.9
54 Mark Coish Alliston Union 109 M 9:06.9 9:06.9
55 Aiden Manitowabie Terry Fox 1245 M 9:07.0 9:07.0
56 Cody Kumm Cookstown 315 M 9:07.6 9:07.6
57 Reece Thompson Minesing 712 M 9:08.3 9:08.3
58 Jesse Mole Orchard Park 881 M 9:08.9 9:08.9
59 Davis Kidner WR Best 1425 M 9:09.5 9:09.5
60 Cole Rumbolt Birchview Dunes 213 M 9:09.6 9:09.6
61 Jacob Does St. Mary's 1148 M 9:10.3 9:10.3
62 Garrett Lehman Cookstown 318 M 9:10.6 9:10.6
63 Christian Lehman Cookstown 317 M 9:12.0 9:12.0
64 Payton Palbiski Minesing 705 M 9:12.6 9:12.6
65 Tyler Ross East Oro 364 M 9:12.8 9:12.8
66 Samuel Meyer Mapleview Hts 646 M 9:13.8 9:13.8
67 Crue Horst Alliston Union 111 M 9:14.1 9:14.1
68 Drew Findlay Nottawa 831 M 9:15.0 9:15.0
69 Colby Barlow Monsignor Lee 731 M 9:15.1 9:15.1
70 Joel Davidson Ernest Cumberland 381 M 9:15.1 9:15.1
71 Mitchell Simpson Huronia Centennial 593 M 9:15.2 9:15.2
72 Zeke Lewis Minesing 696 M 9:15.4 9:15.4
73 Adam Matthews St. Bernadette 1021 M 9:16.2 9:16.2
74 Colsen Maracle Marchmont 666 M 9:17.3 9:17.3
75 Jacob C Monsignor Clair 721 M 9:18.5 9:18.5
76 Tavish Brittain Warnica 1312 M 9:20.1 9:20.1
77 Nate Mountjoy Adjala Central 13 M 9:21.5 9:21.5
78 Nic Lupson Orchard Park 878 M 9:21.5 9:21.5
79 Tyler Muller Adjala Central 14 M 9:22.1 9:22.1
80 Harrison Holroyd Notre Dame de la Huronie 822 M 9:23.2 9:23.2
81 Braydon Fitken WH Day 1363 M 9:23.8 9:23.8
82 Noah Inkpen Worsley 1408 M 9:24.6 9:24.6
83 Daniel Stefani Emma King 378 M 9:24.9 9:24.9
84 Rylan Young Ardagh Bluffs 174 M 9:25.5 9:25.5
85 Keenan Crowder Our Lady Of Lourdes 896 M 9:26.1 9:26.1
86 Brandon Wicklem Andrew Hunter 132 M 9:26.9 9:26.9
87 Jake Ross Hillcrest 1447 M 9:27.5 9:27.5
88 Tyler Alcona Glen 70 M 9:28.3 9:28.3
89 Ben Tibbett Marchmont 674 M 9:29.1 9:29.1
90 Aarren Primerano St. Antoine Daniel 1014 M 9:29.4 9:29.4
91 Carter Barne Warnica 1310 M 9:29.6 9:29.6
92 Michael Gutta St. Francis 1062 M 9:30.3 9:30.3
93 Jayden Short Hewitts Creek 513 M 9:31.1 9:31.1
94 Ty Cameron Hewitts Creek 490 M 9:31.5 9:31.5
95 Sam Rida St. Bernard's 1036 M 9:32.1 9:32.1
96 Isach Kent Hillcrest 523 M 9:32.5 9:32.5
97 Keifer Helleman Cookstown 311 M 9:33.0 9:33.0
98 Jack Dallimore West Bayfield 1334 M 9:33.1 9:33.1
99 Noah Goguen Orchard Park 877 M 9:34.4 9:34.4
100 Luke Stringer Huronia Centennial 594 M 9:36.5 9:36.5
 
Place Name Team Bib No Gender Chip Time Gun Time
101 Aiden MacDonald Rama Central 936 M 9:36.8 9:36.8
102 Gavin Ewles Ardagh Bluffs 145 M 9:37.1 9:37.1
103 Logan Palomaki St. Francis 1063 M 9:38.7 9:38.7
104 Caius Harbridge Hillcrest 521 M 9:39.3 9:39.3
105 Traytin Scott Huron Park 574 M 9:40.2 9:40.2
106 Owen Dundas Burkevale 236 M 9:42.5 9:42.5
107 Caden Firlotte Sunnybrae 1218 M 9:43.2 9:43.2
108 Kyle Ramotowski SC Donnelly 983 M 9:43.4 9:43.4
109 Nate Voorst Hillcrest 530 M 9:43.5 9:43.5
110 Lucas McLean St. Marguerite d'Youville 1134 M 9:45.4 9:45.4
111 Ty Colebrook Marchmont 659 M 9:46.2 9:46.2
112 Noah Jonston Andrew Hunter 128 M 9:48.0 9:48.0
113 Justin Miller Hillcrest 524 M 9:48.8 9:48.8
114 Jordi Vilchez Warnica 1329 M 9:50.0 9:50.0
115 Michael Robinson Willow Landing 1403 M 9:53.2 9:53.2
116 Carter Balwill Notre Dame 810 M 9:53.2 9:53.2
117 Tanyr Martin St. John Vianney 1106 M 9:53.5 9:53.5
118 David Barnes Hewitts Creek 486 M 9:55.2 9:55.2
119 Tren Beitz St. Bernard's 1030 M 9:56.6 9:56.6
120 Benn Rossbaum Admiral Collingwood 54 M 9:57.2 9:57.2
121 Colin McLeaming Hillsdale 548 M 9:58.5 9:58.5
122 Ian Hildenbranch Warnica 1320 M 9:59.7 9:59.7
123 Nate Platt Allandale 101 M 10:00.0 10:00.0
124 Jaxon Pretty Hillsdale 552 M 10:00.1 10:00.1
125 Jacob McFadden Our Lady Of Lourdes 909 M 10:00.9 10:00.9
126 Jackson Leeming Monsignor Castex 717 M 10:02.0 10:02.0
127 Logan Ritchie St. Ann's 1005 M 10:06.1 10:06.1
128 Cameron Robertson Our Lady Of Lourdes 913 M 10:07.8 10:07.8
129 Brayson Fay Wyevale 1438 M 10:07.9 10:07.9
130 Duncan Grube Hillcrest 519 M 10:11.2 10:11.2
131 Liam Cardiff Allandale 91 M 10:16.6 10:16.6
132 Owen Dickie Marchmont 660 M 10:27.0 10:27.0
133 Isaac Jesseau Hillsdale 542 M 10:31.3 10:31.3
134 Andrew Hull Admiral Collingwood 37 M 10:46.6 10:46.6
135 Jesse Snow St. Marguerite d'Youville 1140 M 10:51.2 10:51.2
136 Jaxon Johnston Our Lady Of Lourdes 900 M 10:54.7 10:54.7
137 Ridley Tucker Notre Dame 821 M 11:11.9 11:11.9