Stoney Lake Sprint 2016

Overall Finish List

July 15, 2017


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing
5k

1k

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time
1 Matthew Malone Toronto 27 M 1 9-10 4:22.3
2 Gordie Walsworth Peterborough 55 M 1 7- 8 4:29.6
3 Ben Sommerfeldt Whitby 41 M 2 9-10 4:39.7
4 Noah Vanderheide Lakefield 54 M 1 1- 6 4:46.8
5 Makenna Smith 280 F 1 7- 8 4:47.7
6 Elizabeth Rush Toronto 37 F 2 7- 8 4:54.0
7 Mikey Taylor Vancouver 49 M 2 7- 8 4:56.7
8 Lewis Baird-Staples Toronto 4 M 3 9-10 5:04.7
9 Annie Parker 259 F 3 7- 8 5:06.0
10 Gavin Williams Burlington 58 M 3 7- 8 5:08.2
11 Addisyn Posthumus Toronto 34 F 4 7- 8 5:08.9
12 Connor Melmoth Ottawa 29 M 4 9-10 5:09.9
13 Hannah Vanderheide Lakefield 53 F 5 7- 8 5:13.0
14 Elora Colbert Toronto 12 F 6 7- 8 5:17.3
15 Symington Walsworth Peterborough 56 M 2 1- 6 5:19.0
16 Samson Szego Toronto 47 M 4 7- 8 5:20.3
17 Luke MacKay Oakville 24 M 5 7- 8 5:25.0
18 Adelaide Walton 270 F 7 7- 8 5:27.5
19 Cole Naiman Ottawa 31 M 6 7- 8 5:28.7
20 Rhys MacKay Oakville 26 M 5 9-10 5:33.3
21 Juliet Cellarius Toronto 10 F 8 7- 8 5:35.5
22 John MacKay Oakville 23 M 1 13-99 5:36.0
23 Jasper Craig 273 M 3 1- 6 5:40.0
24 Liz Craig 272 F 1 13-99 5:42.5
25 Maeve O'shea 282 F 1 1- 6 5:42.9
26 Bennett Wotherspoon 267 M 4 1- 6 5:43.0
27 John Craig 271 M 2 13-99 5:45.9
28 Adam Sommerfeldt Whitby 40 M 7 7- 8 5:47.8
29 Josh Sommerfeldt Whitby 42 M 3 13-99 5:48.2
30 Adeline Cummine Toronto 13 F 9 7- 8 5:49.2
31 Keira Lavery Toronto 19 F 1 9-10 5:52.4
32 Lara D'Ornellas Toronto 14 F 10 7- 8 5:54.7
33 Joe Hertz Whistler 17 M 4 13-99 6:03.7
34 Maggie Hertz Whistler 18 F 2 1- 6 6:04.4
35 Anton Cellarius Toronto 9 M 8 7- 8 6:13.2
36 Olivia Thompson Toronto 51 F 11 7- 8 6:16.8
37 Caitlin Levere Toronto 20 F 12 7- 8 6:17.1
38 Molly Thompson Toronto 50 F 2 9-10 6:17.8
39 Michelle Chaisson Toronto 11 F 2 13-99 6:19.5
40 Rob Posthumus Toronto 36 M 5 13-99 6:25.5
41 Avery Posthumus Toronto 35 F 3 1- 6 6:26.5
42 Beth Dewitt Toronto 15 F 3 13-99 6:30.1
43 Noah Szego Toronto 45 M 5 1- 6 6:31.4
44 Jacobie Tranter 251 F 4 1- 6 6:45.0
45 George Paradine Toronto 33 M 6 1- 6 6:46.2
46 Matthew O'Shea 283 M 7 1- 6 6:58.3
47 Molly Battler Baden 7 F 13 7- 8 6:58.9
48 Sally MacDonnell Toronto 22 F 4 13-99 7:04.7
49 Paul Szego Stillwater Lake 46 M 6 13-99 7:13.2
50 Henry Szego Stillwater Lake 44 M 8 1- 6 7:14.7
51 Ameilia Walton 269 F 5 1- 6 7:16.3
52 Charlie Avery Toronto 1 F 6 1- 6 7:16.4
53 Sam Halliwill 285 M 9 1- 6 7:20.8
54 Cole Tower 263 M 10 1- 6 7:35.4
55 Marshall Tower 262 M 11 1- 6 7:41.1
56 Annie Bart Paget 5 F 7 1- 6 8:19.6
57 Beckie Bart Paget 6 F 5 13-99 8:20.0
58 Terri Szego Oakville 48 F 6 13-99 8:36.8
59 Molly MacKay Oakville 25 F 8 1- 6 8:37.1
60 Bodi Tranter 252 M 12 1- 6 9:46.3
61 Emily Levere Toronto 21 F 9 1- 6 10:15.8
62 Erica Sloane Toronto 39 F 7 13-99 10:42.2
63 Nora Avery Toronto 3 F 10 1- 6 10:43.2
64 Gail Szego 281 F 8 13-99 11:09.8
65 Eloise Szego Stillwater Lake 43 F 11 1- 6 11:11.2
66 Lauren Avery Toronto 2 F 14 7- 8 14:15.6
Top  

5k

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time
1 Jack Chambers Peterborough 84 M 1 15-19 17:38.0
2 Matt Scace Toronto 142 M 2 15-19 17:39.0
3 Oaken Work Torontk 164 M 1 20-39 19:23.3
4 Alex Parker Toronto 128 M 2 20-39 19:44.1
5 Nathan Chambers Peterborough 85 M 1 40-99 20:00.6
6 Carrie Scace Toronto 140 F 1 40-99 20:46.5
7 Hugh Ryder Oakville 139 M 2 40-99 21:28.2
8 Geoff Svgar 279 M 3 20-39 21:40.4
9 Owen Goudie Ottawa/ontario 101 M 1 11-14 22:13.5
10 Aidan Quennec Commugny 130 M 3 15-19 22:28.3
11 Kiran Wotherspoon Stratford 165 M 4 15-19 22:33.1
12 James Wallace Toronto 154 M 3 40-99 22:43.0
13 Ken Walton 277 M 4 20-39 22:49.7
14 Lucas Couper Whitby 88 M 5 15-19 23:29.9
15 Gord Wotherspoon 266 M 4 40-99 23:33.3
16 Rocky Walsworth Peterborough 156 M 1 1-10 23:41.0
17 Aly Knox 400 F 1 15-19 23:43.0
18 Jackson Watts Stoney Creek 159 M 2 11-14 23:43.4
19 Johnny Bart Paget 75 M 2 1-10 23:45.0
20 Alexandra Baird Toronto 69 F 2 40-99 23:56.5
21 David Bart Paget 74 M 5 40-99 23:57.0
22 David Hahn Toronto 103 M 3 11-14 23:57.6
23 Claire Steciuk Midhurst 147 F 2 15-19 24:07.0
24 Nick Wells London 162 M 6 15-19 24:27.0
25 Matthew Hageman 264 M 7 15-19 24:27.7
26 Charlie Melmoth Ottawa 119 M 4 11-14 24:28.0
27 Maclain Walsworth Peterborough 155 M 5 11-14 25:10.2
28 Jack Jacobs Belvedere 108 M 6 11-14 25:23.0
29 Steven Wells London 163 M 8 15-19 25:46.0
30 Finlay O'Callaghan North Vancouver 121 M 7 11-14 25:47.3
31 Jillian Armstrong Toronto 65 F 3 15-19 25:48.1
32 Bern Kelly Peterborough 109 M 6 40-99 26:04.9
33 George Angelopoulos Niskayuna 59 M 3 1-10 26:05.2
34 Bianca Ocsenas Lakefield 125 F 1 11-14 26:08.4
35 Riker Kimmett Cavan Monaghan 113 M 8 11-14 26:28.6
36 Joel Kimmett Cavan Monaghan 111 M 7 40-99 26:32.5
37 Logan Durno Toronto 96 M 9 11-14 26:43.5
38 Blythe Brooks-Hill Vancouver 77 F 2 11-14 26:48.0
39 Anna Zimmermann Toronto 170 F 3 11-14 26:49.6
40 Sam David Qualicum Beach 91 M 10 11-14 26:49.6
41 Freddie Brooks-Hill Vancouver 8 M 4 1-10 27:07.0
42 Doug Wotherspoon 268 M 8 40-99 27:26.9
43 Pam Rankin Claremont 132 F 3 40-99 27:27.5
44 Ellie Andersons 254 F 4 15-19 27:34.2
45 Sydney Smith Lakefield 144 F 5 15-19 27:37.4
46 Tegan Kinnear Toronto 115 F 6 15-19 27:58.8
47 Ray Caruana Mississauga 81 M 9 40-99 28:00.0
48 Hans Stelzer Peterborough 149 M 10 40-99 28:03.4
49 John Stelzer Toronto 150 M 5 20-39 28:04.6
50 Benjamin Rush Toronto 137 M 11 11-14 28:09.8
51 Sydney Degrauuw Claremont 93 F 4 11-14 28:12.3
52 Sarah Andersons 255 F 5 11-14 28:13.0
53 Bradford Zimmerman Pittsburgh 167 M 5 1-10 28:13.6
54 Sydney Rankin Claremont 133 F 6 11-14 28:13.9
55 Malcolm Parker 258 M 6 1-10 28:19.0
56 Andrew Parker 257 M 11 40-99 28:19.2
57 Emelie Lindgren Djursholm 116 F 7 11-14 28:19.3
58 Violaine Fillion Midhurst 98 F 7 15-19 28:47.0
59 Johnny Scace Toronto 141 M 9 15-19 28:48.3
60 Paige Steciuk Midhurst 148 F 4 40-99 28:49.7
61 William Rush Toronto 138 M 12 11-14 28:54.1
62 Danille Heine 278 F 5 40-99 29:11.9
63 Janeva Healey Toronto 105 F 6 40-99 29:12.8
64 Nina Brooks-Hill Vancouver 78 F 1 1-10 29:28.4
65 Cate Jacobs Belvedere 107 F 2 1-10 29:29.2
66 Thomas Reynolds Saratoga Springs 136 M 12 40-99 29:49.4
67 Sheena Tower 261 F 1 20-39 29:50.4
68 Richard Wotherspoon Stratford 166 M 13 40-99 29:51.4
69 Kelly Wells Toronto 161 F 7 40-99 29:52.7
70 Charlotte Chambers Peterborough 83 F 8 11-14 30:06.8
71 Taylor Dalton Toronto 89 F 9 11-14 30:15.0
72 Jason Colbert Toronto 86 M 6 20-39 30:16.9
73 Mark Rankin Claremont 131 M 14 40-99 30:22.7
74 Jessie Contini Moffat 87 F 8 15-19 30:28.1
75 Reid Melmoth Ottawa 120 M 13 11-14 30:28.7
76 Marina Angelopoulos Niskayuna 61 F 9 15-19 30:29.9
77 Camilla Cellarius Toronto 82 F 10 11-14 30:43.6
78 Ella Zimmerman Pittsburgh 168 F 11 11-14 30:48.2
79 Robyn Postma Peterborough 129 F 12 11-14 30:51.8
80 Chloe Paradine Toronto 126 F 3 1-10 30:52.2
81 Mark Wilson 265 M 15 40-99 30:58.5
82 Jillian Baker Toronto 70 F 8 40-99 31:03.7
83 Henry Paradine Toronto 127 M 7 1-10 31:12.5
84 Bobby Bart Paget 73 M 14 11-14 31:18.5
85 Kyle Taylor Vancouver 151 M 8 1-10 31:41.6
86 Jennifer Zimmerman Pittsburgh 169 F 9 40-99 31:45.0
87 Emerson Zimmerman 250 F 13 11-14 32:10.2
88 Andrew Hahn Toronto 102 M 15 11-14 32:17.3
89 Evan Brown Toronto 79 M 9 1-10 32:23.2
90 Sue Battler Baden 76 F 10 40-99 32:26.9
91 Leah Lissaman Toronto 117 F 14 11-14 32:27.7
92 Jackson Reynolds Saratoga Springs 135 M 16 11-14 32:35.0
93 Theo Angelopoulos Niskayuna 63 M 17 11-14 32:45.8
94 Michaela David Qualicum Beach 90 F 15 11-14 32:58.2
95 Joanna Sloane O'Callaghan North Vancouver 122 F 11 40-99 33:08.7
96 Holly Watts Stoney Creek 158 F 12 40-99 33:09.2
97 Kedron Kimmett Cavan Monaghan 112 F 4 1-10 33:16.0
98 Eileen Kimmett Cavan Monaghan 110 F 13 40-99 33:24.7
99 Julie Ford Windsor 99 F 2 20-39 33:27.6
100 Tricia Halliwill Windsor 104 F 3 20-39 33:27.6
 
Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time
101 William O'Callaghan North Vancouver 32 M 10 1-10 33:29.6
102 Nicola MacIntyre Toronto 118 F 14 40-99 33:41.9
103 Janelle Dvggan 275 F 4 20-39 34:33.3
104 Kristen Francis Calgary 100 F 5 20-39 34:52.9
105 Sophie Sommerfeldt Whitby 146 F 16 11-14 35:02.4
106 Lee Sommerfeldt Whitby 145 F 6 20-39 35:02.6
107 Maisy Barrett Santa Fe 71 F 5 1-10 35:27.6
108 Lillie Craig 274 F 6 1-10 35:28.9
109 Sarah David Qualicum Beach 92 F 15 40-99 35:30.0
110 Tess Van Bruggen 253 F 17 11-14 35:53.4
111 Anna Jacobs Belvedere 106 F 7 1-10 36:06.7
112 Pippa Barrett Santa Fe 72 F 8 1-10 36:08.2
113 Cameron Kinnear Toronto 114 M 18 11-14 36:10.6
114 Madelyn Brown Toronto 80 F 18 11-14 36:33.0
115 Julie Fotheringham 260 F 16 40-99 36:55.5
116 Tacia Angelopoulos Niskayuna 62 F 7 20-39 36:57.7
117 Maria McGibbon 256 F 8 20-39 37:27.4
118 Katie Arnold Santa Fe 66 F 17 40-99 37:38.3
119 Shelagh Durno Toronto 97 F 18 40-99 38:00.7
120 George Durno Toronto 95 M 11 1-10 38:57.2
121 David Durno Toronto 94 M 16 40-99 39:06.7
122 Steve Avery Toronto 68 M 7 20-39 40:49.7
123 Claire Avery Toronto 67 F 9 1-10 40:52.3
124 Heather Reynolds Saratoga Springs 134 F 19 40-99 47:24.2
125 Jennifer Angelopoulos Niskayuna 60 F 20 40-99 47:24.5
126 Beth Oakes Toronto 123 F 21 40-99 50:59.6
127 Connie Tranter 276 F 22 40-99 53:55.5
128 Judy Tranter North York 152 F 9 20-39 59:04.8
129 Peter Oakes Toronto 124 M 17 40-99 1:02:52.6
130 Wil Tranter North York 153 M 18 40-99 1:05:50.4