Bay City St Pats Day 5k 2018

Overall Finish List

March 10, 2018


Speed River Timing. Errors? SpeedRiverTiming@gmail.com Speed River Timing

5k

Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time Pace
1 Bryan Lambert Kingston 179 M 1 Top Fin 19:15.8 3:51/K
2 Mark McMaste 281 M 2 Top Fin 19:22.2 3:52/K
3 James Spence 276 M 3 Top Fin 20:02.4 4:00/K
4 Trevor Dakin Hamilton ON 220 M 1/24 30-39 20:10.9 4:02/K
5 Geoff McCarthy Guelph ON 224 M 1/21 40-49 20:34.9 4:07/K
6 Craig George Ancaster 207 M 2/24 30-39 20:58.6 4:12/K
7 Ted Johnson Binbrook 246 M 2/21 40-49 20:58.9 4:12/K
8 Joshua Garrick Mount Hope 112 M 3/24 30-39 21:10.5 4:14/K
9 John Connors Hamilton 192 M 4/24 30-39 21:16.2 4:15/K
10 Mary Tatti Grimsby 213 F 1 Top Fin 21:21.1 4:16/K
11 Nolan Thompson 282 M 5/24 30-39 21:29.7 4:18/K
12 Zach Cowley Hamilton 208 M 6/24 30-39 21:38.6 4:20/K
13 Michael Fletcher Ancaster 241 M 3/21 40-49 21:46.3 4:21/K
14 Cory Hibbard Hamilton 209 M 7/24 30-39 21:47.9 4:21/K
15 Chris Albion Oakville 248 M 8/24 30-39 21:53.5 4:23/K
16 Scott James 158 M 1/4 0- 1 22:08.8 4:26/K
17 Sydney Murdock St. Thomas 102 F 2 Top Fin 22:18.7 4:28/K
18 Blain Ferneyhough Guelph 257 M 9/24 30-39 22:21.9 4:28/K
19 Tim Nelson Oakville 260 M 1/14 50-59 22:33.0 4:31/K
20 Chantal Johnson Binbrook 245 F 3 Top Fin 22:36.5 4:31/K
21 Mike P-Ratt 125 M 10/24 30-39 22:47.2 4:33/K
22 Mike Walker Hamilton ON 156 M 4/21 40-49 23:24.9 4:41/K
23 Andrew Pickles Cambridge ON 39 M 5/21 40-49 23:31.2 4:42/K
24 Maxine Maretzki 280 F 1/2 0- 1 23:42.3 4:44/K
25 Wallis Peggie Hamilton 236 F 1/52 30-39 23:50.6 4:46/K
26 Steve De Piante Hamilton 237 M 6/21 40-49 23:51.3 4:46/K
27 Carrie Bishop Hamilton 247 F 2/52 30-39 23:58.6 4:48/K
28 Paula Sinclair Hamilton 147 F 1/40 40-49 24:08.5 4:50/K
29 Ella Beaton Hamilton 188 F 1/2 2-19 24:14.3 4:51/K
30 Dan Bruyn Hamilton 216 M 11/24 30-39 24:21.4 4:52/K
31 Nicole Kirkland Sarnia 200 F 2/40 40-49 24:23.2 4:53/K
32 Gordon Magee Stoney Creek 201 M 7/21 40-49 24:23.4 4:53/K
33 Daniel Douglas Etobicoke 239 M 2/14 50-59 24:28.6 4:54/K
34 Sean Montan 269 M 8/21 40-49 24:31.5 4:54/K
35 Edward John Ancaster 254 M 12/24 30-39 24:37.8 4:55/K
36 Jay Cooper Stoney Creek 51 M 9/21 40-49 24:54.7 4:59/K
37 Tiny Legs Milton 191 F 3/52 30-39 24:58.5 5:00/K
38 Janice Maretzki Hamilton 157 F 3/40 40-49 25:04.3 5:01/K
39 Ashley Phillips 161 F 4/52 30-39 25:14.6 5:03/K
40 Sue MacNeil Kitchener ON 46 F 1/44 50-59 25:19.0 5:04/K
41 Tanya Spence St Anns 198 F 5/52 30-39 25:25.6 5:05/K
42 Mike McEntee 279 M 1/5 20-29 25:33.3 5:07/K
43 Natalie Strang Bracebridge 154 F 6/52 30-39 25:35.2 5:07/K
44 Garret Urie Cayuga 215 M 13/24 30-39 25:37.5 5:07/K
45 Dan Huizing Hamilton 219 M 10/21 40-49 25:42.2 5:08/K
46 Matthew Banuelos 129 M 1/2 2-19 25:51.2 5:10/K
47 Dave Godden Hamilton 181 M 3/14 50-59 25:54.2 5:11/K
48 Jacqueline Schuller Oakville 22 F 2/44 50-59 26:03.2 5:13/K
49 Synthia Lesynski St. Catharines 250 F 4/40 40-49 26:06.8 5:13/K
50 Heather Claridge Bracebridge 153 F 7/52 30-39 26:09.1 5:14/K
51 Joan Howieson Beamsville 31 F 3/44 50-59 26:11.7 5:14/K
52 Matthew Fotheringham Hamilton 93 M 2/5 20-29 26:18.3 5:16/K
53 Lisa Babcock Toronto ON 225 F 4/44 50-59 26:24.8 5:17/K
54 Gord Allingham Oakville 240 M 1/8 60-69 26:47.3 5:21/K
55 Paul Brown Kitchener 84 M 2/8 60-69 26:59.2 5:24/K
56 Anne Marie MacDonald Burlington 244 F 1/11 60-69 26:59.5 5:24/K
57 Reid Hague Woodstock 104 M 4/14 50-59 27:12.5 5:26/K
58 Alison Werner Brantford ON 27 F 5/40 40-49 27:12.7 5:26/K
59 Cathy Belic St. Catharines 83 F 5/44 50-59 27:15.1 5:27/K
60 Lance Myciak Stoney Creek 20 M 14/24 30-39 27:24.0 5:29/K
61 Kathy Crowe Hamilton 259 F 6/44 50-59 27:27.9 5:29/K
62 Chris Penner Mount Hope 23 M 11/21 40-49 27:52.4 5:34/K
63 Danielle Perkin Dundas 211 F 6/40 40-49 28:04.6 5:37/K
64 Paul Bastel Hamilton ON 60 M 12/21 40-49 28:07.3 5:37/K
65 Libby Avery Smithville 26 F 7/40 40-49 28:08.3 5:38/K
66 Mark Hampton 288 M 15/24 30-39 28:13.3 5:39/K
67 Debbie Iwanyzki Wilsonville 4 F 8/40 40-49 28:15.5 5:39/K
68 David Prang 126 M 16/24 30-39 28:29.7 5:42/K
69 Krystal Slonter 136 F 8/52 30-39 28:31.3 5:42/K
70 Doug Perkin Dundas 210 M 13/21 40-49 28:32.6 5:42/K
71 Alli Pressley Thorold 251 F 9/40 40-49 28:39.6 5:44/K
72 Tara Vervoorn Burlington 101 F 9/52 30-39 28:48.0 5:46/K
73 John Urie Dundas 255 M 3/8 60-69 28:54.2 5:47/K
74 Sean Donnell 287 M 3/5 20-29 28:55.3 5:47/K
75 Laurie Soder Burlington 243 F 10/40 40-49 28:59.0 5:48/K
76 Karen MacDonald Burlington 227 F 7/44 50-59 29:03.6 5:49/K
77 Rachel Medved Hamilton 163 F 1/12 20-29 29:05.8 5:49/K
78 Eric Sawyer Cayuga ON 10 M 4/8 60-69 29:23.2 5:53/K
79 Jennifer Smith Burlington 72 F 8/44 50-59 29:23.4 5:53/K
80 Cynthia Fulkerson-Carroll Hamilton 18 F 9/44 50-59 29:27.8 5:53/K
81 Jeffrey Aran 262 M 17/24 30-39 29:31.1 5:54/K
82 Dave Herriot 263 M 14/21 40-49 29:31.1 5:54/K
83 Marcel Faulkner Hamilton ON 193 M 5/8 60-69 29:38.4 5:56/K
84 Mattthew Driscoll Bracebridge ON 25 M 18/24 30-39 29:38.6 5:56/K
85 Linda Evola Stratford ON 35 F 10/44 50-59 29:42.5 5:56/K
86 Monica Boon Stratford ON 34 F 11/44 50-59 29:42.6 5:56/K
87 Jenn Watson Grimsby ON 52 F 10/52 30-39 29:52.4 5:58/K
88 Holly Vongunten Bradford 105 F 2/12 20-29 29:54.8 5:59/K
89 Chris Hine Caledonia 92 M 15/21 40-49 29:59.5 6:00/K
90 Wendy Sullivan Caledonia 202 F 12/44 50-59 29:59.5 6:00/K
91 Anita Baldwinson Grimsby 249 F 11/40 40-49 30:01.6 6:00/K
92 Emily Warren Hamilton 256 F 3/12 20-29 30:06.7 6:01/K
93 Alex Nikolajevich Burlington 73 M 5/14 50-59 30:08.7 6:02/K
94 Tom Wilson 271 M 2/4 0- 1 30:12.2 6:02/K
95 Anne Pugsley Thorold 56 F 12/40 40-49 30:13.7 6:03/K
96 Paula Deangelis Stoney Creek ON 17 F 13/44 50-59 30:13.9 6:03/K
97 Shauna Seguin Lincoln ON 19 F 13/40 40-49 30:13.9 6:03/K
98 Margarita Campos-Rosa Hamilton 62 F 11/52 30-39 30:16.5 6:03/K
99 Connor Adkins Dundas 253 M 4/5 20-29 30:31.0 6:06/K
100 Jan Wallace Ancaster 65 F 14/40 40-49 30:32.4 6:06/K
 
Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time Pace
101 Heather F Bracebridge ON 24 F 12/52 30-39 30:47.0 6:09/K
102 Donna Godden Hamilton 180 F 14/44 50-59 30:47.1 6:09/K
103 Jason Alexander Grimsby ON 48 M 16/21 40-49 30:47.5 6:09/K
104 Stefanie Clark 274 F 13/52 30-39 30:49.9 6:10/K
105 Mary Ann Gorcsi Brantford 108 F 15/44 50-59 30:56.8 6:11/K
106 Angela Henderson Cambridge ON 38 F 14/52 30-39 30:57.6 6:11/K
107 Ron Abraira Chateauguay QC 164 M 6/14 50-59 31:04.1 6:13/K
108 Brandy Wells 138 F 15/52 30-39 31:04.3 6:13/K
109 Sonja Preradovich Burlington 230 F 16/44 50-59 31:16.5 6:15/K
110 Jade Onufer Carlisle 270 F 16/52 30-39 31:33.7 6:19/K
111 Tammy Walker-Brown Smithville 212 F 15/40 40-49 31:34.5 6:19/K
112 Unknown Partic. 290 290 M 3/4 0- 1 31:34.8 6:19/K
113 Kevin Williams Brantford 109 M 7/14 50-59 31:38.5 6:20/K
114 Linda Cholette Mount Hope 171 F 16/40 40-49 31:44.3 6:21/K
115 Steve Hallam Hamilton 186 M 19/24 30-39 31:46.3 6:21/K
116 Luc Larouche 128 M 17/21 40-49 31:56.1 6:23/K
117 Laura Martin Innerkip 206 F 17/52 30-39 32:02.9 6:24/K
118 John Martin 272 M 18/21 40-49 32:04.2 6:25/K
119 Nancy Henderson Burlington 232 F 17/44 50-59 32:18.0 6:28/K
120 Riley Henderson Burlington 233 F 4/12 20-29 32:18.0 6:28/K
121 Darcy Henderson Burlington 234 F 5/12 20-29 32:18.2 6:28/K
122 Kelly Henderson Burlington 235 M 5/5 20-29 32:18.3 6:28/K
123 Kerry Atackf196 Hamilton 149 F 18/44 50-59 32:19.9 6:28/K
124 Chrystal Adkins Dundas 252 F 19/44 50-59 32:26.5 6:29/K
125 Diane Eller Fonthill ON 53 F 1/2 70-99 32:27.0 6:29/K
126 Rachelle Peacock Rockwood 37 F 20/44 50-59 32:27.1 6:29/K
127 Trish Capuano Rockwood 231 F 21/44 50-59 32:27.2 6:29/K
128 Karen Nelson Guelph 96 F 18/52 30-39 32:27.3 6:29/K
129 Keith Hamilton Guelph 97 M 20/24 30-39 32:27.6 6:29/K
130 Jenn Fotheringham 133 F 17/40 40-49 32:29.7 6:30/K
131 Nicola Otter 160 F 19/52 30-39 32:30.1 6:30/K
132 Heather MacDougall Burlington ON 11 F 20/52 30-39 32:30.5 6:30/K
133 Augusta Geagan Dundas ON 12 F 18/40 40-49 32:30.8 6:30/K
134 Cyndie Horner Ancaster ON 59 F 21/52 30-39 32:32.4 6:30/K
135 Karley McCrone Hamilton ON 42 F 22/52 30-39 32:38.6 6:32/K
136 Amanda Gilbertson Hamilton 155 F 23/52 30-39 32:40.3 6:32/K
137 Becky Goertz 134 F 6/12 20-29 32:47.9 6:33/K
138 Allison Jones Waterdown 66 F 19/40 40-49 32:50.7 6:34/K
139 Katie Lynn Burlington ON 14 F 24/52 30-39 32:54.0 6:35/K
140 Janice Lewis 141 F 20/40 40-49 33:10.1 6:38/K
141 Katrina Dalton Brantford 142 F 22/44 50-59 33:11.0 6:38/K
142 Teresa Buonamici Hamilton ON 21 F 23/44 50-59 33:13.2 6:39/K
143 William Mahood Woodbridge 258 M 6/8 60-69 33:17.2 6:39/K
144 Michael Banuelos 130 M 8/14 50-59 33:17.4 6:39/K
145 Ken McKillop Hamilton 81 M 21/24 30-39 33:40.5 6:44/K
146 Allison Carnegie Hamilton 82 F 25/52 30-39 33:40.6 6:44/K
147 Jen Agnew Stoney Creek ON 182 F 21/40 40-49 33:52.7 6:46/K
148 Jacquei McEwen 132 F 26/52 30-39 34:00.3 6:48/K
149 Linda Hofland Beamsville ON 32 F 24/44 50-59 34:01.3 6:48/K
150 Cheryl Miller Oakville 169 F 25/44 50-59 34:03.3 6:49/K
151 Karin McDowell Beamsville 36 F 26/44 50-59 34:03.4 6:49/K
152 Joanne Fozard Grimsby ON 29 F 27/44 50-59 34:03.5 6:49/K
153 Kris Graci Stoney Creek ON 49 F 28/44 50-59 34:03.6 6:49/K
154 Ellen Leavers Beamsville ON 33 F 29/44 50-59 34:08.5 6:50/K
155 Sue Smiley Stoney Creek, Ontario 172 F 30/44 50-59 34:22.1 6:52/K
156 Jennifer Priestman Cayuga 166 F 22/40 40-49 34:30.2 6:54/K
157 Adrienne Carritta 145 F 27/52 30-39 34:32.9 6:54/K
158 Lori Hedger Hamilton 170 F 23/40 40-49 34:45.4 6:57/K
159 Karen Vongunten Bradford 106 F 31/44 50-59 34:55.9 6:59/K
160 Patti McBride-Yonev Hamilton 168 F 32/44 50-59 34:58.2 7:00/K
161 Meaghan Pearson St.catharines ON 2 F 28/52 30-39 35:05.1 7:01/K
162 Joanne Marchesano Hamilton ON 3 F 2/11 60-69 35:05.7 7:01/K
163 Vanessa Gardiner Burlington ON 50 F 33/44 50-59 35:12.2 7:02/K
164 Tyler Roach Hamilton 74 M 4/4 0- 1 35:14.8 7:03/K
165 Christina Vengris Hamilton 217 F 29/52 30-39 35:15.5 7:03/K
166 Tammy Gruza Ancaster 110 F 24/40 40-49 35:22.8 7:04/K
167 Alanna Fitzgerald Cambridge 76 F 7/12 20-29 35:28.4 7:06/K
168 Eva Ricci Brantford 204 F 30/52 30-39 35:30.7 7:06/K
169 Lisa Hannam 159 F 2/2 0- 1 35:41.5 7:08/K
170 Ellen Flemming 118 F 3/11 60-69 35:55.8 7:11/K
171 Jessica Davies Hamilton ON 183 F 31/52 30-39 36:14.1 7:15/K
172 Sarah Sheppard Hamilton 64 F 32/52 30-39 36:32.9 7:18/K
173 Timothy Morton Hamilton ON 40 M 9/14 50-59 36:52.0 7:22/K
174 Caralyn Smith 162 F 8/12 20-29 37:01.2 7:24/K
175 Paula Moerschfelder Simcoe 86 F 34/44 50-59 37:02.3 7:24/K
176 Cara Fitzgerald Cambridge 75 F 9/12 20-29 37:03.0 7:25/K
177 Michelle Dalgleisit 265 F 33/52 30-39 37:07.2 7:25/K
178 Lannette Rush 117 F 25/40 40-49 37:31.2 7:30/K
179 Jenniefer Goddard 119 F 34/52 30-39 37:31.7 7:30/K
180 Paula Papanaum 278 F 35/44 50-59 37:32.4 7:30/K
181 Heather Laidlaw Hagersville 214 F 35/52 30-39 38:07.3 7:37/K
182 Greg McKinty 268 M 19/21 40-49 38:13.3 7:39/K
183 Benjamin McKinty 267 M 2/2 2-19 38:17.3 7:39/K
184 Kevin Foley Beamsville ON 30 M 10/14 50-59 38:26.3 7:41/K
185 Steve De Paulo Grimsby ON 28 M 11/14 50-59 38:26.4 7:41/K
186 Debbie Burden Port Colborne 229 F 4/11 60-69 38:41.4 7:44/K
187 Casey Carritta 144 F 36/52 30-39 39:17.9 7:51/K
188 Heather Heij Waterloo ON 15 F 37/52 30-39 39:26.3 7:53/K
189 Andrew Heij Waterloo ON 16 M 22/24 30-39 39:26.9 7:53/K
190 Sheri Botting Hamilton 221 F 26/40 40-49 39:30.6 7:54/K
191 Sandra Croley Hagersville 85 F 36/44 50-59 39:33.1 7:55/K
192 Lynn Konkin Ancaster ON 41 F 5/11 60-69 40:00.6 8:00/K
193 Sarah Huizing Hamilton 218 F 27/40 40-49 40:08.7 8:02/K
194 Lesley Norman Stoney Creek 67 F 38/52 30-39 40:39.8 8:08/K
195 Julie Langdon Hannon 68 F 28/40 40-49 40:40.0 8:08/K
196 David McKinty 266 M 23/24 30-39 40:41.9 8:08/K
197 Mandi Clark Hamilton 7 F 29/40 40-49 40:44.7 8:09/K
198 Sheryl Sawyer Cayuga ON 9 F 37/44 50-59 40:45.9 8:09/K
199 Lorretta Arsenault Hamilton 175 F 6/11 60-69 40:47.3 8:09/K
200 Robert Arsenault Hamilton 176 M 7/8 60-69 40:47.4 8:09/K
 
Place Name City Bib No Gender Age Group Total Time Pace
201 Nathalie Pattison Hamilton 185 F 39/52 30-39 40:56.7 8:11/K
202 Rebekkah Larter 146 F 40/52 30-39 40:56.8 8:11/K
203 Clare Crawford 137 F 41/52 30-39 40:57.0 8:11/K
204 April Miller Stoney Creek 151 F 42/52 30-39 41:03.2 8:13/K
205 Sherilyn Delves Hamilton 148 F 43/52 30-39 41:04.3 8:13/K
206 Tina Brogaard Hamilton 150 F 30/40 40-49 41:04.6 8:13/K
207 Robin McCallum Millgrove 103 F 31/40 40-49 41:05.2 8:13/K
208 Karen Hauser Burlington 113 F 32/40 40-49 41:05.2 8:13/K
209 Jody Hamilton 277 F 44/52 30-39 41:44.1 8:21/K
210 Wendy Demain Hamilton 174 F 45/52 30-39 41:51.9 8:22/K
211 Mark Stubbs Hamilton 90 M 12/14 50-59 41:57.1 8:23/K
212 Sandra MacPhee Hamilton 91 F 33/40 40-49 41:57.2 8:23/K
213 Margaret O'Brien Stoney Creek 98 F 34/40 40-49 42:02.2 8:24/K
214 Gail O' Gorman Hamilton 69 F 35/40 40-49 42:23.1 8:29/K
215 Fiona Smith Hamilton 71 F 38/44 50-59 42:23.3 8:29/K
216 Erika Barber Dundas 226 F 7/11 60-69 42:29.0 8:30/K
217 Marg Pearson Seguin ON 189 F 8/11 60-69 42:29.1 8:30/K
218 Lindsey Darling Brantfors 238 F 46/52 30-39 43:31.3 8:42/K
219 Jillian Guite Hamilton 152 F 47/52 30-39 43:34.3 8:43/K
220 Alessia Barzetti Stoney Creek 111 F 48/52 30-39 43:41.8 8:44/K
221 Kayla MacIntyre Mount Hope 63 F 10/12 20-29 44:18.8 8:52/K
222 Alexander Tabar 273 M 24/24 30-39 44:26.7 8:53/K
223 Leona Troake Lowbanks 8 F 36/40 40-49 44:27.3 8:53/K
224 Andrea Lynn Sloan Hamilton ON 6 F 37/40 40-49 44:27.5 8:53/K
225 Jason Monkhouse Hamilton 203 M 20/21 40-49 44:51.3 8:58/K
226 Audrey Stephens 139 F 39/44 50-59 45:03.8 9:01/K
227 Patricia Madden 140 F 9/11 60-69 45:04.8 9:01/K
228 Karen Riddell St. Catharines 55 F 40/44 50-59 45:18.5 9:04/K
229 Lisa Gibbs Hamilton 47 F 49/52 30-39 45:19.3 9:04/K
230 Christina Gibbs Hamilton 222 F 50/52 30-39 45:28.5 9:06/K
231 Sarah Constancia Hamilton 223 F 51/52 30-39 45:28.6 9:06/K
232 Taryn Ferguson Welland ON 1 F 52/52 30-39 45:42.2 9:08/K
233 Rene Belanger Cambridge 99 M 21/21 40-49 45:59.6 9:12/K
234 Chris Kaine Burlington 228 F 41/44 50-59 46:35.2 9:19/K
235 D'Andre Leslie 283 F 11/12 20-29 48:01.4 9:36/K
236 Lilly Leslie 285 F 2/2 2-19 48:02.0 9:36/K
237 Alician Satchel 284 F 12/12 20-29 48:02.6 9:36/K
238 Bill Custers Stoney Creek, Ontario 173 M 13/14 50-59 48:26.8 9:41/K
239 Alan McLeod Stoney Creek 79 M 8/8 60-69 49:13.3 9:51/K
240 Kristen Hughes Stoney Creek 80 F 38/40 40-49 49:14.0 9:51/K
241 Mary Louise Kozak Oakville 242 F 10/11 60-69 49:39.1 9:56/K
242 Liz Kingdon Grimsby 194 F 42/44 50-59 49:49.9 9:58/K
243 James Blakeley Hamilton 190 M 1/2 70-99 50:33.9 10:07/K
244 Dixie Firth 275 F 39/40 40-49 50:44.7 10:09/K
245 Bernardine Thompson 261 F 2/2 70-99 51:35.6 10:19/K
246 Ken Eller Fonthill 54 M 2/2 70-99 52:36.0 10:31/K
247 Jamie Blakeley Stoney Creek 61 F 40/40 40-49 55:20.3 11:04/K
248 Jackie O'Brien Lynden 114 F 43/44 50-59 57:23.9 11:29/K
249 Pamela Secula Hamilton 107 F 44/44 50-59 57:24.2 11:29/K
250 Gabbi Byrnes Hamilton 177 F 11/11 60-69 57:59.7 11:36/K
251 David Yonev Hamilton 187 M 14/14 50-59 57:59.9 11:36/K