Moonlight 5k

5k

July 21, 2018


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing
Place Name City Bib No Gender Age Group Div Chip Time Gun Time
1 Alex Meyer Hamilton 80 M 1:Open 1 18:23.6 18:23.6
2 Daniel MacKinnon Pickering 75 M 2:Open 1 19:25.7 19:25.7
3 Mark McMaster 79 M 3:Open 1 19:49.4 19:49.4
4 Patrick Campbell Guelph 24 M 1/13:50-59 1 20:10.8 20:10.8
5 Ted Johnson Binbrook 64 M 1/9:40-49 1 20:27.9 20:27.9
6 Andrew Novini Mississauga ON 89 M 1/5:60-69 1 20:33.5 20:33.5
7 Henry Stegenga Dundas 114 M 2/9:40-49 1 21:25.0 21:25.0
8 Delilah Topic Kelowna 121 F 1:Open 1 21:27.2 21:27.2
9 Jeff Buist 138 M 2/13:50-59 1 22:03.6 22:03.6
10 Chris Albion Oakville 1 M 1/7:30-39 1 22:06.7 22:06.7
11 Emily Dodge 149 F 2:Open 1 22:35.6 22:35.6
12 Ernest Biktimirov St. Catharines 15 M 3/13:50-59 1 22:46.4 22:46.4
13 Sydney Murdock London 85 F 3:Open 1 22:52.2 22:52.2
14 Richard Whitlock 143 M 3/9:40-49 1 22:54.7 22:54.7
15 Carrie Bishop Hamilton 16 F 1/18:30-39 1 22:58.7 22:58.7
16 Victoria Pringle 142 F 1/7:20-29 1 22:58.8 22:58.8
17 David Harrison 51 M 4/13:50-59 1 24:09.8 24:09.8
18 Ma. Alejandra Barron Herandez Hamilton 152 F 2/18:30-39 1 24:40.6 24:40.6
19 Natalie McCarthy St Catharines 77 F 1/25:40-49 1 24:46.8 24:46.8
20 Raymundo Barron 151 M 2/7:30-39 1 24:47.5 24:47.5
21 Dave Godden Hamilton 42 M 5/13:50-59 1 25:07.7 25:07.7
22 Mike Walker 150 M 4/9:40-49 1 25:10.6 25:10.6
23 Gord Allingham Oakville 2 M 2/5:60-69 1 25:54.7 25:54.7
24 Tanya Spence St Anns 113 F 3/18:30-39 1 26:06.7 26:06.7
25 Lisa Babcock Toronto ON 10 F 1/20:50-59 1 26:11.5 26:11.5
26 James Heeringa Burlington 53 M 5/9:40-49 1 26:17.9 26:17.9
27 Joseph Dias Toronto 31 M 6/13:50-59 1 26:59.4 26:59.4
28 Shaye Charters Brantford 26 F 4/18:30-39 1 27:14.5 27:14.5
29 Alison Werner Brantford 132 F 2/25:40-49 1 27:38.6 27:38.6
30 Jelena Vukadin Hamilton 127 F 2/7:20-29 1 28:11.4 28:11.4
31 Maxine Maretzki Hamilton 76 F 3/7:20-29 1 28:11.7 28:11.7
32 Marcel Faulkner Hamilton ON 35 M 3/5:60-69 1 28:20.3 28:20.3
33 Carolyn Hicks Toronto 55 F 2/20:50-59 1 28:41.7 28:41.7
34 Maggie Stuart Grimsby 116 F 3/20:50-59 1 29:18.8 29:18.8
35 Krista Campure Dundas 25 F 5/18:30-39 1 29:26.3 29:26.3
36 Cindy MacDonald Eden Mills ON 73 F 3/25:40-49 1 29:36.4 29:36.4
37 Howie Keown Dundas 67 M 4/5:60-69 1 29:47.1 29:47.1
38 Vita Rigole Ancaster 100 F 4/20:50-59 1 29:49.8 29:49.8
39 Bill Wallace Ancaster 131 M 6/9:40-49 1 29:55.3 29:55.3
40 Cindy Gibson Grimsby 41 F 4/25:40-49 1 30:01.8 30:01.8
41 Stefan Rigole Ancaster 101 M 1/3:20-29 1 30:10.3 30:10.3
42 Terry Johnson Hamilton 62 M 7/13:50-59 1 30:32.4 30:32.4
43 Julia Westrik Guelph 133 F 1/7: 0-19 1 30:34.1 30:34.1
44 Donna Godden Hamilton 43 F 5/20:50-59 1 30:38.3 30:38.3
45 Debbie Iwanyzki Wilsonville 60 F 5/25:40-49 1 30:48.6 30:48.6
46 Sean Denham Hamilton 30 M 3/7:30-39 1 30:59.4 30:59.4
47 Jan Wallace Ancaster 130 F 6/25:40-49 1 31:09.4 31:09.4
48 Derik Arsenault 148 M 4/7:30-39 1 31:14.3 31:14.3
49 Chantelle Brown Fontholl 20 F 7/25:40-49 1 31:15.2 31:15.2
50 Tammy Walker-Brown Smithville 129 F 8/25:40-49 1 31:25.9 31:25.9
51 David Harris London 50 M 2/3:20-29 1 31:38.4 31:38.4
52 Kevin Leon Grimsby 71 M 7/9:40-49 1 31:41.6 31:41.6
53 Michele Morris Burlington 82 F 6/18:30-39 1 32:22.6 32:22.6
54 Ella Germin 147 F 2/7: 0-19 1 32:23.8 32:23.8
55 Hugh Drummond 32 M 8/9:40-49 1 32:28.9 32:28.9
56 Sharon Leon Grimsby 72 F 9/25:40-49 1 32:29.1 32:29.1
57 Noelle Willes Hamilton 134 F 10/25:40-49 1 32:31.4 32:31.4
58 Tanya Sheehan Burlington 107 F 11/25:40-49 1 32:31.6 32:31.6
59 Jon Cauchi 140 M 5/7:30-39 1 32:39.6 32:39.6
60 Lauren Mrowka Hamilton 84 F 7/18:30-39 1 32:40.6 32:40.6
61 Kamila Germin 146 F 12/25:40-49 1 32:49.0 32:49.0
62 Shannon Earl Stoney Creek 33 F 4/7:20-29 1 32:59.9 32:59.9
63 Crystal Molnar Hamilton 81 F 8/18:30-39 1 33:09.4 33:09.4
64 Kristopher Urech 125 M 6/7:30-39 1 33:10.6 33:10.6
65 Sarah Robertson Stoney Creek 103 F 9/18:30-39 1 33:15.2 33:15.2
66 Charlie Arsenault Hamilton 9 M 8/13:50-59 1 33:39.8 33:39.8
67 Robert Arsenault Hamilton 8 M 5/5:60-69 1 33:42.0 33:42.0
68 Bill Schmidt Beamsville 106 M 9/13:50-59 1 34:25.3 34:25.3
69 Teresa Buonamici Hamilton ON 21 F 6/20:50-59 1 34:36.6 34:36.6
70 Patrick Braszak Mississauga 18 M 3/3:20-29 1 34:49.5 34:49.5
71 Sue Smiley Stoney Creek 111 F 7/20:50-59 1 34:52.2 34:52.2
72 Jennifer Priestman Cayuga 97 F 13/25:40-49 1 34:57.0 34:57.0
73 Patti Yonev Hamilton 136 F 1/7:60-69 1 35:01.4 35:01.4
74 Allison Jones Waterdown 65 F 14/25:40-49 1 35:23.4 35:23.4
75 Kody Ardiel Hamilton 6 M 1/1: 0-19 1 35:58.2 35:58.2
76 Keith Ardiel Hamilton 3 M 9/9:40-49 1 36:03.2 36:03.2
77 Luca Tonello Niagara Falls 120 M 7/7:30-39 1 36:11.2 36:11.2
78 Krista Turgeon 123 F 10/18:30-39 1 36:25.9 36:25.9
79 Sara Thompson Hamilton 118 F 11/18:30-39 1 36:26.1 36:26.1
80 Sheila Taylor Dundas 117 F 15/25:40-49 1 36:29.1 36:29.1
81 Danielle Shenton Woodstock 108 F 12/18:30-39 1 36:55.7 36:55.7
82 Dawn Bowman 17 F 13/18:30-39 1 37:19.1 37:19.1
83 Rebecca Barker Guelph 12 F 5/7:20-29 1 37:31.3 37:31.3
84 Alanna Fitzgerald Cambridge 40 F 6/7:20-29 1 37:46.6 37:46.6
85 Judy Shimmell Hamilton 109 F 8/20:50-59 1 38:13.7 38:13.7
86 Angela Johnson Hamilton 61 F 16/25:40-49 1 38:16.4 38:16.4
87 Barb Havens Stoney Creek 52 F 9/20:50-59 1 38:24.7 38:24.7
88 Lesley Norman Stoney Creek 88 F 14/18:30-39 1 39:03.2 39:03.2
89 Alexis Parker St.catharines 93 F 17/25:40-49 1 39:23.4 39:23.4
90 Izabella Belanger 14 F 3/7: 0-19 2 39:29.4 39:29.4
91 Kalia Ardiel Hamilton 5 F 4/7: 0-19 1 39:46.8 39:46.8
92 Janet Fast Beamsville 34 F 10/20:50-59 1 39:51.0 39:51.0
93 Lorretta Arsenault Hamilton 7 F 2/7:60-69 2 40:13.5 40:13.5
94 Brooklin Gibson 141 F 5/7: 0-19 1 40:40.6 40:40.6
95 Karen Gopsill Woodstock ON 45 F 18/25:40-49 1 40:51.7 40:51.7
96 Lynne Hickey 54 F 15/18:30-39 1 41:10.7 41:10.7
97 Marilyn Higgins Hamilton ON 56 F 11/20:50-59 1 41:13.0 41:13.0
98 Lynda Tyler Fenwick 124 F 12/20:50-59 1 42:01.6 42:01.6
99 Cara Fitzgerald Cambridge 37 F 7/7:20-29 1 42:43.0 42:43.0
100 Grace Correia Hamilton 28 F 13/20:50-59 2 43:51.2 43:51.2
 
Place Name City Bib No Gender Age Group Div Chip Time Gun Time
101 Lynn Konkin Ancaster ON 68 F 3/7:60-69 2 43:54.2 43:54.2
102 Melissa Ritchie Hamilton 102 F 16/18:30-39 1 44:27.4 44:27.4
103 Patricia Hogge Puslinch 58 F 14/20:50-59 1 44:28.0 44:28.0
104 Chris Kaine Burlington 66 F 15/20:50-59 1 44:33.4 44:33.4
105 Tina Brogaard Hamilton 19 F 19/25:40-49 1 44:35.3 44:35.3
106 Aylish Hanrahan Hamilton 49 F 6/7: 0-19 1 44:35.4 44:35.4
107 Shannon Cianciolo Hamilton 27 F 17/18:30-39 1 45:05.3 45:05.3
108 Sara Ardiel Hamilton 4 F 20/25:40-49 1 45:22.8 45:22.8
109 Mary Louise Kozak Oakville 69 F 4/7:60-69 1 46:20.1 46:20.1
110 Melissa Purdie St.catharines 98 F 16/20:50-59 1 46:32.6 46:32.6
111 Rene Belanger 139 F 21/25:40-49 2 48:17.7 48:17.7
112 M. Van Fleet Hamilton 126 F 1/2:70-99 2 48:52.1 48:52.1
113 Timothy Morton Hamilton ON 83 M 10/13:50-59 2 48:53.7 48:53.7
114 Michele Smith Hamilton 112 F 17/20:50-59 2 48:54.0 48:54.0
115 Julie Langdon Hannon 70 F 22/25:40-49 2 48:54.7 48:54.7
116 Melissa Ostrowercha Stoney Creek ON 91 F 18/18:30-39 1 49:03.9 49:03.9
117 Sonia Fitzgerald Cambridge 38 F 18/20:50-59 1 51:12.4 51:12.4
118 David Yonev Hamilton 137 M 11/13:50-59 2 52:52.4 52:52.4
119 John Fitzgerald Cambridge 39 M 12/13:50-59 1 52:52.8 52:52.8
120 Krista Bristow Brant 145 F 23/25:40-49 1 53:02.9 53:02.9
121 Kerri Woodhouse Brantford 135 F 24/25:40-49 1 53:03.2 53:03.2
122 Erin Strike Brantford 115 F 25/25:40-49 1 53:05.2 53:05.2
123 Mackenzie Woodhouse 144 F 7/7: 0-19 1 53:05.9 53:05.9
124 Janice Hinton Stoney Creek 57 F 19/20:50-59 2 54:27.8 54:27.8
125 Ann Root-Gillis Hamilton Ontario 104 F 20/20:50-59 2 54:27.9 54:27.9
126 Bill Custers Stoney Creek, Ontario 29 M 13/13:50-59 2 55:07.7 55:07.7
127 Beverly Walker Ancaster 128 F 5/7:60-69 2 58:22.7 58:22.7
128 Gabbi Byrnes Hamilton 22 F 6/7:60-69 2 58:23.5 58:23.5
129 Bernardine Thompson Hamilton 119 F 2/2:70-99 2 58:36.2 58:36.2
130 Glenda Cameron Barrie 23 F 7/7:60-69 2 1:02:07.8 1:02:07.8