Waterloo District Invitational XC Race 2017

October 11, 2018


Speed River Timing. Errors? SpeedRiverTiming@gmail.com Speed River Timing

Team Summary Report - Boys

Midget Boys 4000m

x

  Top 4 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5*        
1 Orangeville 43 1 6 13 23 31        
Top 4 Times: 59:44.0  
2 Bluevale Collegiate Institute 100 8 19 29 44 97        
Top 4 Times: 1:02:50.1  
3 Preston Secondary 159 10 18 33 98 154        
Top 4 Times: 1:04:54.1  
4 Georgetown 166 26 43 45 52 101        
Top 4 Times: 1:05:08.7  
5 Paris 170 21 22 62 65 116        
Top 4 Times: 1:04:59.5  
6 Huron Heights (Kitchener) 189 17 49 54 69 104        
Top 4 Times: 1:05:31.3  
7 St David 200 38 39 47 76 100        
Top 4 Times: 1:05:55.8  
8 Waterloo-Oxford 217 15 50 60 92 132        
Top 4 Times: 1:06:27.0  
9 Sir J. A. MacDonald 218 2 55 58 103 120        
Top 4 Times: 1:05:29.0  
10 Milton 218 7 40 85 86        
Top 4 Times: 1:06:08.8  
11 Bishop MacDonnell 244 14 30 93 107        
Top 4 Times: 1:07:36.4  
12 St James 282 46 56 78 102 166        
Top 4 Times: 1:08:28.6  
13 St Benedict 285 16 72 82 115 119        
Top 4 Times: 1:08:32.2  
14 Resurrection 291 11 20 126 134 143        
Top 4 Times: 1:09:05.2  
15 Dundas Valley 301 63 68 71 99 127        
Top 4 Times: 1:08:46.7  
16 Our Lady of Lourdes 309 12 75 84 138 149        
Top 4 Times: 1:09:51.8  
17 Waterloo CI 389 66 106 108 109 122        
Top 4 Times: 1:11:43.9  
18 John F. Ross 399 24 83 123 169        
Top 4 Times: 1:17:32.4  
19 Assumption 416 53 110 113 140        
Top 4 Times: 1:13:26.5  
20 Guelph C.V.I. 416 73 91 111 141        
Top 4 Times: 1:13:24.1  
21 Cameron Heights 468 37 124 152 155 156        
Top 4 Times: 1:17:03.5  
22 Monsignor Doyle 476 34 139 150 153        
Top 4 Times: 1:18:05.3  
23 Forest Heights SS 517 88 137 145 147 163        
Top 4 Times: 1:18:34.9  
24 Galt CVI 536 94 118 160 164        
Top 4 Times: 1:21:33.6  
25 Discipleship Christian 662 159 162 170 171        
Top 4 Times: 1:35:14.7  
Inc. Centre Dufferin 1 finishers 117        
Inc. Centre Wellington 1 finishers 90        
Inc. Erin District 2 finishers 48 146        
Inc. Glenview Park SS 1 finishers 59        
Inc. Grand River C I 1 finishers 114        
Inc. Jacob Hespeler 1 finishers 105        
Inc. John Diefenbaker 2 finishers 3 87        
Inc. Kitchener-Waterloo 3 finishers 67 70 142        
Inc. Listowel 1 finishers 4        
Inc. London Central 3 finishers 51 79 112        
Inc. North Park (Brantford) 2 finishers 57 157        
Inc. Owen Sound 1 finishers 165        
Inc. Pauline Johnson 2 finishers 25 42        
Inc. Père René de Galinée 2 finishers 89 129        
Inc. Sacred Heart 2 finishers 5 121        
Inc. Saugeen 1 finishers 77        
Inc. Southwood 2 finishers 27 64        
Inc. St Mary's (Kitchener) 3 finishers 125 131 144        
Inc. St Mary's (Owen Sound) 3 finishers 80 128 168        
Inc. St. Michael Catholic 2 finishers 96 136        
Inc. Westside Secondary 2 finishers 148 167        
Inc. Woodland Christian 2 finishers 81 95        
Inc. Mitchell District SS 1 finishers 161        
Inc. Eastwood 1 finishers 9        
Inc. Wellington Heights 3 finishers 28 36 41        
Inc. Holy Trinity 2 finishers 32 151        
Inc. Mentor College 3 finishers 35 61 130        
Inc. St. Joseph's Secondary (Mississauga 1 finishers 158        
Inc. Waterdown 2 finishers 133 135        
Inc. Westmount 1 finishers 74        

Team Summary Report - Boys

Junior Boys 5000m

x

  Top 4 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5*        
1 St. Marcellinus 42 1 11 13 17 32        
Top 4 Times: 1:14:28.6  
2 North Park (Brantford) 45 9 10 12 14 61        
Top 4 Times: 1:15:31.8  
3 Guelph C.V.I. 90 21 22 23 24 33        
Top 4 Times: 1:17:28.9  
4 Sir J. A. MacDonald 165 20 36 54 55 60        
Top 4 Times: 1:21:51.8  
5 Cameron Heights 171 2 46 59 64 96        
Top 4 Times: 1:21:28.4  
6 Resurrection 201 19 47 48 87 88        
Top 4 Times: 1:24:13.3  
7 St Mary's (Kitchener) 210 39 41 49 81 94        
Top 4 Times: 1:25:05.0  
8 St James 211 16 53 68 74        
Top 4 Times: 1:24:57.9  
9 London Central 228 25 57 69 77 83        
Top 4 Times: 1:25:29.3  
10 Huron Heights (Kitchener) 230 34 44 67 85        
Top 4 Times: 1:25:33.7  
11 Bluevale Collegiate Institute 276 8 30 116 122 123        
Top 4 Times: 1:29:48.1  
12 John F. Ross 305 27 79 98 101 106        
Top 4 Times: 1:29:26.0  
13 St. Michael Catholic 316 45 66 95 110        
Top 4 Times: 1:30:37.8  
14 Forest Heights SS 326 62 72 84 108 124        
Top 4 Times: 1:31:14.4  
15 Monsignor Doyle 457 63 130 131 133        
Top 4 Times: 1:47:31.5  
Inc. Assumption 3 finishers 18 28 35        
Inc. Centre Dufferin 2 finishers 114 125        
Inc. Erin District 1 finishers 51        
Inc. Galt CVI 2 finishers 38 65        
Inc. Glenview Park SS 1 finishers 102        
Inc. Grand River C I 2 finishers 89 107        
Inc. John Diefenbaker 2 finishers 3 75        
Inc. Kitchener-Waterloo 2 finishers 4 119        
Inc. Listowel 1 finishers 42        
Inc. Norwell 3 finishers 6 70 100        
Inc. Orangeville 3 finishers 52 86 134        
Inc. Owen Sound 2 finishers 91 105        
Inc. Pauline Johnson 3 finishers 15 76 129        
Inc. Rockway Mennonite 3 finishers 26 117 118        
Inc. Sacred Heart 3 finishers 37 78 121        
Inc. Saugeen 2 finishers 71 103        
Inc. Southwood 3 finishers 92 97 99        
Inc. St Benedict 2 finishers 40 113        
Inc. St David 3 finishers 56 93 109        
Inc. Walkerton District 3 finishers 112 115 126        
Inc. Waterloo CI 1 finishers 80        
Inc. Waterloo-Oxford 1 finishers 128        
Inc. Westside Secondary 2 finishers 104 111        
Inc. Woodland Christian 1 finishers 82        
Inc. Bruce Peninsula 2 finishers 31 132        
Inc. Elmira 1 finishers 29        
Inc. Wellington Heights 2 finishers 90 127        
Inc. Georgetown 1 finishers 50        
Inc. Holy Trinity 1 finishers 43        
Inc. Mentor College 1 finishers 73        
Inc. Peninsula Shores 2 finishers 58 120        
Inc. Waterdown 1 finishers 5        
Inc. Westmount 1 finishers 7        

Team Summary Report - Boys

Senior Boys 6200m

x

  Top 4 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5*        
1 St Mary's (Kitchener) 52 1 14 18 19 32        
Top 4 Times: 1:27:35.5  
2 London Central 79 5 23 25 26 28        
Top 4 Times: 1:30:47.5  
3 Waterloo CI 116 4 16 29 67 126        
Top 4 Times: 1:31:31.2  
4 Preston Secondary 126 11 30 35 50 136        
Top 4 Times: 1:33:14.0  
5 Waterloo-Oxford 136 13 22 44 57 105        
Top 4 Times: 1:33:43.7  
6 Sir J. A. MacDonald 162 6 43 55 58 73        
Top 4 Times: 1:35:03.6  
7 St James 164 8 12 68 76 89        
Top 4 Times: 1:33:27.7  
8 Our Lady of Lourdes 182 20 21 46 95 122        
Top 4 Times: 1:36:23.5  
9 Grand River C I 196 17 51 56 72 144        
Top 4 Times: 1:37:00.4  
10 Cameron Heights 210 15 47 48 100 162        
Top 4 Times: 1:36:57.0  
11 Orangeville 251 3 60 90 98 109        
Top 4 Times: 1:38:01.3  
12 John F. Ross 274 31 38 92 113 124        
Top 4 Times: 1:40:09.8  
13 Resurrection 281 36 65 70 110 165        
Top 4 Times: 1:40:40.0  
14 Guelph C.V.I. 290 37 39 69 145 146        
Top 4 Times: 1:40:40.3  
15 St. Michael Catholic 317 9 34 133 141 142        
Top 4 Times: 1:40:23.5  
16 Centre Wellington 325 75 78 81 91 152        
Top 4 Times: 1:42:33.9  
17 Bluevale Collegiate Institute 357 52 94 104 107 115        
Top 4 Times: 1:43:29.6  
18 Galt CVI 359 54 79 108 118 160        
Top 4 Times: 1:43:44.2  
19 Glenview Park SS 377 40 74 77 186        
Top 4 Times: 1:54:54.3  
20 Kitchener-Waterloo 379 82 83 84 130 153        
Top 4 Times: 1:44:23.1  
21 St. Marcellinus 379 27 87 93 172        
Top 4 Times: 1:45:58.3  
22 Woodland Christian 390 62 88 106 134 135        
Top 4 Times: 1:44:52.5  
23 St Benedict 391 63 97 99 132 155        
Top 4 Times: 1:44:53.6  
24 St Mary's (Owen Sound) 397 2 103 123 169        
Top 4 Times: 1:44:13.8  
25 Huron Heights (Kitchener) 452 85 119 120 128 156        
Top 4 Times: 1:47:20.6  
26 Père René de Galinée 471 7 148 149 167 170        
Top 4 Times: 1:47:14.6  
27 Assumption 568 86 150 158 174 178        
Top 4 Times: 1:53:52.5  
28 Southwood 610 112 159 168 171 176        
Top 4 Times: 1:55:34.6  
29 Rockway Mennonite 623 138 151 154 180        
Top 4 Times: 1:56:19.3  
Inc. Jacob Hespeler 3 finishers 59 61 143        
Inc. John Diefenbaker 1 finishers 147        
Inc. Kincardine 1 finishers 10        
Inc. Monsignor Doyle 2 finishers 33 116        
Inc. North Park (Brantford) 2 finishers 157 175        
Inc. Norwell 2 finishers 42 96        
Inc. Owen Sound 3 finishers 64 101 184        
Inc. Pauline Johnson 1 finishers 131        
Inc. Sacred Heart 2 finishers 41 125        
Inc. St David 1 finishers 177        
Inc. St John's Kilmarnock 2 finishers 80 187        
Inc. Walkerton District 2 finishers 161 163        
Inc. Westside Secondary 3 finishers 127 139 140        
Inc. Forest Heights SS 3 finishers 114 137 181        
Inc. Eastwood 1 finishers 183        
Inc. Elmira 1 finishers 53        
Inc. Georgian Bay CS 1 finishers 24        
Inc. Georgetown 2 finishers 71 111        
Inc. Holy Trinity 3 finishers 45 49 66        
Inc. Milton 2 finishers 102 166        
Inc. St. Joseph's Secondary (Mississauga 2 finishers 173 179        
Inc. Waterdown 3 finishers 117 164 182        
Inc. Westmount 3 finishers 121 129 185