Canadian National XC Championships

November 24, 2018


Speed River Timing. Errors? SpeedRiverTiming@gmail.com Speed River Timing

Table of Contents

Finish List - Men - U20 Men - Provincial Teams
Team Detail - Men - U20 Men - Provincial Teams
Top

Overall Finish List - Men

U20 Men

Provincial Teams


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                               2km Spl  4km spl  6km spl       Time    Pace       

    1      1   1882  Tyler Dozzi           BC                                    6:19    18:41                24:48.9  3:06/K        
    2      2   1146  Nathan Gaucher        BC                                    6:20    12:37    18:58       25:25.6  3:11/K        
    3      3   1877  Maximus Thiessen      AB                                   12:35    18:55                25:28.7  3:11/K        
    4      4   1717  Marc-André Trudeau PerQC                                            19:16                26:03.7  3:15/K        
    5      5   1156  Nicolas Riopel        QC                                    6:21    12:44    19:29       26:08.5  3:16/K        
    6      6   1267  Pierre-Yves Normandin QC                                    6:24    12:52    19:31       26:15.8  3:17/K        
    7      7   1716  Olivier Saint-Laurent QC                                    6:23    12:47    19:32       26:33.0  3:19/K        
    8      8   2074  Gabe Van Hezewijk     BC                                                                 26:46.1  3:21/K        
    9      9   1875  Alexander Royall      AB                                                                 26:46.7  3:21/K        
   10     10   1885  Riley Miller          BC                                            13:05    20:03       26:54.4  3:22/K        
   11     11   1886  Will Riley            BC                                    6:23    13:04    19:59       27:06.7  3:23/K        
   12     12   1055  David Girardin        QC                                    6:28    13:14    20:16       27:15.4  3:24/K        
   13     13   1217  Graeme Roberts        BC                                    6:23    13:10    20:18       27:16.6  3:25/K        
   14     14   1289  Matthew Beaudet       QC                                    6:33                         27:32.1  3:27/K        
   15     15   1077  Gareth Hobbins        AB                                    6:35    13:35    20:44       27:52.4  3:29/K        
   16     16   1872  David McNish          AB                                    6:31    13:25    20:39       27:56.7  3:30/K        
   17     17   1866  Matthew Forman        AB                                    6:35    13:31    20:45       28:00.8  3:30/K        
   18     18   1869  Liam Hamm             AB                                    6:35    13:39                28:13.1  3:32/K        
Top

Detail Team Results - Men

U20 Men

Provincial Teams

BC    Finish Position -     1

  Team Score (places):  21  Team Score (times):    1:43:55.0   Average Time: 25:58.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1882  Tyler Dozzi                     1            1        24:48.9      24:48.9      0:00.0
    2   1146  Nathan Gaucher                  2            3        25:25.6      50:14.5      0:36.6
    3   2074  Gabe Van Hezewijk               8           11        26:46.1    1:17:00.6      1:57.1
    4   1885  Riley Miller                   10           21        26:54.4    1:43:55.0      2:05.4
    5   1886  Will Riley                     11           32        27:06.7    2:11:01.8      2:17.8
    6   1217  Graeme Roberts                 13           45        27:16.6    2:38:18.4      2:27.6

QC    Finish Position -     2

  Team Score (places):  22  Team Score (times):    1:45:01.0   Average Time: 26:15.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1717  Marc-André Trudeau Perr         4            4        26:03.7      26:03.7      1:14.7
    2   1156  Nicolas Riopel                  5            9        26:08.5      52:12.2      1:19.5
    3   1267  Pierre-Yves Normandin           6           15        26:15.8    1:18:28.0      1:26.9
    4   1716  Olivier Saint-Laurent           7           22        26:33.0    1:45:01.0      1:44.0
    5   1055  David Girardin                 12           34        27:15.4    2:12:16.5      2:26.5
    6   1289  Matthew Beaudet                14           48        27:32.1    2:39:48.6      2:43.2

AB    Finish Position -     3

  Team Score (places):  43  Team Score (times):    1:48:04.5   Average Time: 27:01.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1877  Maximus Thiessen                3            3        25:28.7      25:28.7      0:39.8
    2   1875  Alexander Royall                9           12        26:46.7      52:15.4      1:57.7
    3   1077  Gareth Hobbins                 15           27        27:52.4    1:20:07.8      3:03.4
    4   1872  David McNish                   16           43        27:56.7    1:48:04.5      3:07.7
    5   1866  Matthew Forman                 17           60        28:00.8    2:16:05.4      3:11.9
    6   1869  Liam Hamm                      18           78        28:13.1    2:44:18.6      3:24.2