Yorkville Run

Overall Finish List

September 09, 2018


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Championship

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Ben Flanagan Ann Arbor 194 23 M 1:20-24 13:56.4 13:56.4
2 Lucas Bruchet White Rock 191 27 M 1:25-29 14:12.6 14:12.6
3 Mike Tate Guelph 192 24 M 2:20-24 14:18.6 14:18.6
4 Evan Esselink Coutice 196 26 M 2:25-29 14:26.0 14:26.0
5 Justin Kent Burnaby 193 29 M 3:25-29 14:37.9 14:37.9
6 Chris Balestrini London 195 26 M 4:25-29 14:47.9 14:48.7
7 Jeremy Coughler Port Hope 35 23 M 3:20-24 14:51.9 14:53.0
8 Maximilian Trummer Vancouver 119 22 M 4:20-24 14:54.0 14:54.0
9 Kyle Grieve Etobicoke 135 24 M 5:20-24 14:57.2 14:58.1
10 Brett Crowley Kingston 140 23 M 6:20-24 15:07.8 15:09.0
11 Perry McKinnon Coaticook 197 20 M 7:20-24 15:11.4 15:11.4
12 Tim Huebsch Toronto 200 27 M 5:25-29 15:26.0 15:26.1
13 Saed Griffith Oshawa 132 23 M 8:20-24 15:28.8 15:31.0
14 Alexander Maxwell Ottawa 79 23 M 9:20-24 15:30.4 15:31.8
15 Kyle Smith Halifax 113 33 M 1:30-34 15:36.2 15:37.0
16 Craig Fettes Ottawa 44 33 M 2:30-34 15:39.8 15:41.6
17 Matthew Larkin Rosseau 163 16 M 1: 2-19 15:51.3 15:53.4
18 Liam Fitzgerald Kincardine 46 15 M 2: 2-19 15:53.7 15:54.0
19 Daniel Fournier Waterloo 199 25 M 6:25-29 15:54.7 15:55.2
20 Natasha Wodak North Vancouver 202 36 F 1:35-39 15:58.6 15:58.6
21 Kate Vanbuskirk Toronto 201 31 F 1:30-34 16:02.8 16:02.8
22 Marco Li Toronto 68 36 M 1:35-39 16:08.9 16:09.5
23 Matthew Lampard Toronto 142 16 M 3: 2-19 16:13.4 16:15.7
24 Sam Baxter Kitchener 25 24 M 10:20-24 16:20.5 16:22.0
25 Adam Hammond Toronto 141 37 M 2:35-39 16:23.9 16:27.0
26 Julie-Anne Staehli London 205 24 F 1:20-24 16:24.0 16:24.0
27 Dan MacDonald St. John’s 72 38 M 3:35-39 16:28.0 16:30.0
28 Brogan MacDougall Kingston 206 17 F 1: 2-19 16:28.5 16:28.5
29 Laszlo Orosz Oakville 134 50 M 1:50-54 16:29.1 16:31.0
30 Edgar Malchic Scarborough 74 24 M 11:20-24 16:30.0 16:32.1
31 Brendan Neely Mulmur 88 27 M 7:25-29 16:35.7 16:37.1
32 Nathaniel Abell Port Burwell 145 17 M 4: 2-19 16:36.2 16:38.0
33 Asad Bari Toronto 137 19 M 5: 2-19 16:37.1 16:37.5
34 Natasha Labeaud San Diego 203 31 F 2:30-34 16:38.4 16:38.4
35 Flavio Mendes Costa Toronto 173 38 M 4:35-39 16:41.7 16:42.3
36 Lyndsay Tessier Toronto 208 40 F 1:40-44 16:46.6 16:49.2
37 Brittany Moran Etobicoke 209 31 F 3:30-34 16:48.0 16:49.1
38 Stephen Holmes Aurora 180 27 M 8:25-29 16:51.9 16:53.1
39 Rodney Loeppky Toronto 70 49 M 1:45-49 16:56.2 16:56.2
40 Liam Bauer Caledon 24 15 M 6: 2-19 17:01.5 17:02.7
41 Chris Watson Huntsville 161 44 M 1:40-44 17:06.6 17:09.0
42 Erin McClure Robb Waterloo 207 36 F 2:35-39 17:10.2 17:10.2
43 Will McCreadie Toronto 174 19 M 7: 2-19 17:12.0 17:12.0
44 Marc Sicova Toronto 130 21 M 12:20-24 17:12.4 17:12.4
45 Marley Dickinson Mount Albert 40 23 M 13:20-24 17:17.0 17:19.7
46 Pete Dilworth Toronto 178 37 M 5:35-39 17:21.8 17:25.1
47 John McLean Cambridge 83 37 M 6:35-39 17:22.8 17:24.4
48 Jonas Charyk Toronto 31 35 M 7:35-39 17:28.8 17:31.9
49 Austin Smith Toronto 112 25 M 9:25-29 17:29.2 17:31.2
50 David Panici Toronto 93 30 M 3:30-34 17:33.6 17:36.3
51 Taylor Sills Odessa 210 26 F 1:25-29 17:34.0 17:36.6
52 Pedro Lopez-Bravo Toronto 71 48 M 2:45-49 17:34.2 17:38.1
53 Lawrence Warriner Toronto 155 55 M 1:55-59 17:34.5 17:38.3
54 David Moore Toronto 86 50 M 2:50-54 17:37.9 17:41.2
55 Christopher Bibby Toronto 26 36 M 8:35-39 17:38.9 17:41.8
56 Liza Howard Toronto 57 30 F 4:30-34 17:40.5 17:43.8
57 Adam Andrecyk Kingston 20 36 M 9:35-39 17:41.6 17:45.2
58 Lilly Tuck Sunderland 121 16 F 2: 2-19 17:46.1 17:49.7
59 Keith Johnson Barrie 166 16 M 8: 2-19 17:46.5 17:49.0
60 Tristan Markov Toronto 76 22 M 14:20-24 17:46.6 17:50.9
61 Francois Girard Toronto 50 32 M 4:30-34 17:47.3 17:50.2
62 Derek Hackshaw Newmarket 128 49 M 3:45-49 17:48.4 17:52.4
63 Chris Riddell Kitchener 99 43 M 2:40-44 17:57.2 18:01.2
64 Matthew Stanley Guelph 114 43 M 3:40-44 18:05.3 18:08.6
65 Trevor Seelert Toronto 108 31 M 5:30-34 18:09.3 18:13.8
66 Cullen Price Toronto 97 44 M 4:40-44 18:10.4 18:15.6
67 Omar Mbengue Brampton 158 52 M 3:50-54 18:10.8 18:15.3
68 Brigitte Girouard Winnipeg 51 36 F 3:35-39 18:17.7 18:22.6
69 Gracelyn Larkin Rosseau 162 17 F 3: 2-19 18:18.6 18:22.2
70 Chris Rivera Toronto 100 28 M 10:25-29 18:18.7 18:24.1
71 Tyler Middleton Pickering 85 16 M 9: 2-19 18:19.6 18:21.8
72 Doug Kells Toronto 61 48 M 4:45-49 18:20.8 18:26.0
73 Marc Molgat Gatineau 154 50 M 4:50-54 18:21.9 18:26.6
74 Juan Ignacio Senisterra Hamilton 109 34 M 6:30-34 18:35.7 18:39.4
75 Natalie Desimini Toronto 167 32 F 5:30-34 18:40.0 18:45.7
76 Richard Koo Toronto 63 45 M 5:45-49 18:40.2 18:45.9
77 Allan North Pickering 89 36 M 10:35-39 18:40.8 18:47.1
78 Becca Brennnan Ottawa 146 22 F 2:20-24 18:41.0 18:43.2
79 Leslie Black Toronto 160 44 F 2:40-44 18:44.4 18:48.7
80 Gillian McCabe Toronto 177 37 F 4:35-39 18:44.9 18:47.7
81 Jeff Green Toronto 150 42 M 5:40-44 18:50.1 18:54.0
82 Kelly Senk Collingwood 110 36 F 5:35-39 18:53.7 18:59.1
83 Jerry Kooymans Toronto 129 63 M 1:60-64 18:57.2 19:00.2
84 Krestena O'Sullivan Kitchener 172 44 F 3:40-44 18:58.3 19:02.8
85 Anna Workman Kingston 171 16 F 4: 2-19 18:58.7 19:00.9
86 Grant Williams Toronto 127 59 M 2:55-59 19:00.1 19:04.8
87 Jianping Xu Dundas 164 52 M 5:50-54 19:01.0 19:07.0
88 John Meijer Toronto 84 57 M 3:55-59 19:01.9 19:07.6
89 Sean Ludwig Newmarket 139 38 M 11:35-39 19:02.4 19:05.0
90 Lynn Dempsey Brantford 39 45 F 1:45-49 19:14.0 19:20.5
91 Alan Baggoo North Vancouver 147 50 M 6:50-54 19:19.6 19:22.6
92 Sheldon Mirco Iron Bridge 168 42 M 6:40-44 19:23.1 19:26.0
93 Leanne Shafir Toronto 111 48 F 2:45-49 19:26.4 19:30.7
94 Glenn Reimer Guelph 98 52 M 7:50-54 19:30.4 19:40.0
95 Tony Marra Toronto 77 50 M 8:50-54 19:30.8 19:33.9
96 Lindsay Scott Toronto 107 31 F 6:30-34 19:32.9 19:39.3
97 George Anhang Montreal 21 55 M 4:55-59 19:32.9 19:34.8
98 Jochen Tilk Toronto 179 54 M 9:50-54 19:33.9 19:38.8
99 Mark Grodski Burlington 53 44 M 7:40-44 19:35.3 19:40.8
100 Christy Barber Toronto 23 50 F 1:50-54 19:35.9 19:40.2
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
101 John Pedlar Caledon East 95 56 M 5:55-59 19:39.9 19:49.3
102 Mathieu Savard Gatineau 104 41 M 8:40-44 19:42.3 19:47.5
103 Matthew Christian Toronto 32 46 M 6:45-49 19:45.2 19:50.8
104 Steve Watson Newmarket 124 45 M 7:45-49 19:45.3 19:51.5
105 Hannah Cooke St. John's 33 19 F 5: 2-19 19:45.6 19:49.6
106 Meghan Hughes Toronto 58 26 F 2:25-29 19:46.4 19:52.3
107 John Corelli Toronto 34 57 M 6:55-59 19:55.6 20:03.4
108 David Mark Toronto 75 50 M 10:50-54 20:01.4 20:09.2
109 Elman McLean Ajax 144 54 M 11:50-54 20:04.4 20:11.4
110 Patrick Iturriaga Ajax 143 45 M 8:45-49 20:06.7 20:14.0
111 Nicole Gavin Ajax 49 36 F 6:35-39 20:10.5 20:17.0
112 Katherine Watson Toronto 123 31 F 7:30-34 20:15.4 20:24.3
113 Katharine Ohearn Ottawa 91 37 F 7:35-39 20:15.5 20:20.5
114 Shane Dolgin Toronto 41 47 M 9:45-49 20:15.6 20:23.9
115 Elizabeth Waywell Guelph 126 60 F 1:60-64 20:15.6 20:16.8
116 Ari Ojansivu Toronto 92 51 M 12:50-54 20:16.5 20:24.9
117 Susan Finkelstein Torono 176 44 F 4:40-44 20:17.1 20:24.9
118 Maria Sandor Whitby 102 14 F 6: 2-19 20:17.3 20:25.0
119 Doru Sandor Whitby 103 44 M 9:40-44 20:17.9 20:25.1
120 Arwen McKay Toronto 165 34 F 8:30-34 20:18.8 20:23.0
121 Anthony Farr Thornhill 159 63 M 2:60-64 20:23.9 20:28.7
122 Marisha Thompson Norwood 148 16 F 7: 2-19 20:25.6 20:28.0
123 James Freemantle Newmarket 47 60 M 3:60-64 20:40.3 20:45.1
124 Ashley Leone Toronto 67 43 F 5:40-44 20:48.0 20:56.6
125 Paul Langstaff Ajax 151 53 M 13:50-54 20:51.1 20:57.2
126 Samantha MacDonald Toronto 73 17 F 8: 2-19 20:52.2 20:57.5
127 Ernesto Petta Toronto 96 53 F 2:50-54 20:54.6 21:03.2
128 Feite Kraay Toronto 65 52 M 14:50-54 21:00.3 21:06.0
129 Walter Fernando Matias Courtice 78 55 M 7:55-59 21:12.0 21:17.1
130 Andrew Forbes Belleville 133 55 M 8:55-59 21:15.4 21:23.0
131 Robin McLean Cambridge 82 40 F 6:40-44 21:23.3 21:29.7
132 Andy Sykes Mississauga 115 60 M 4:60-64 21:24.9 21:31.4
133 Jaclyn Doyle Toronto 175 30 M 7:30-34 21:26.6 21:35.6
134 Jamie Boisclair Oshawa 28 41 F 7:40-44 21:43.1 21:50.7
135 Michael Kilpatrick Toronto 156 65 M 1:65-69 21:50.6 21:50.6
136 Lisa Davidson Toronto 37 42 F 8:40-44 21:52.5 22:01.5
137 Manfred Trummer Vancouver 120 61 M 5:60-64 21:54.3 22:02.1
138 Cheryl Etter Toronto 42 56 F 1:55-59 21:58.5 22:03.5
139 Donald McDavid Pickering 80 68 M 2:65-69 22:08.7 22:14.5
140 Steve Sklepetas Scarborough 152 64 M 6:60-64 22:34.8 22:36.4
141 Laura Horwitz Toronto 138 46 F 3:45-49 22:48.4 22:58.1
142 Deborah Holtom Howe Island 54 67 F 1:65-69 23:43.3 23:52.5
143 Stephen Dagostino Toronto 36 61 M 7:60-64 23:45.3 23:53.7
144 Mitchell Kosny Toronto 64 68 M 3:65-69 23:57.8 24:04.2
145 Glen Norcliffe Kincardine 131 75 M 1:70-99 24:14.6 24:21.0
146 Gary Maxwell Ottawa 149 66 M 4:65-69 24:27.3 24:36.1
147 Keijo Taivassalo Thornhill 116 79 M 2:70-99 24:51.9 24:57.1